xcounter
#

Пентагон скасував розробку гіперзвукової протикорабельної ракети HALO - не вистачило грошей

10324
Один з концептних рендерів гіперзвукової зброї від Northrop Grumman та Raytheon - HACM
Один з концептних рендерів гіперзвукової зброї від Northrop Grumman та Raytheon - HACM

Нова ракета HALO мала замінити дозвукові протикорабельні ракети, включно з AGM-158C LRASM і тепер у ВМС США немає власних розробок на горизонті 2030-х років, але це не означає відсутність альтернатив

ВМС США вирішили відмовитись від розробки нової протикорабельної далекобійної гіперзвукової ракети HALO, яка розроблялась у межах програми Offensive Anti-Surface Warfare Increment 2.

Ця ракета розглядалась, як наступник сучасних дозвукових протикорабельних крилатих ракет, таких як AGM-158C LRASM. При цьому висока швидкість HALO розглядалась лише як рішення скоротити час польоту на високі дальності, а не як рішення протидії протиракетній обороні.

Читайте також: Німці дещо здивували висновками по Patriot, Leopard та PzH 2000, які зробили за досвідом дій ЗСУ
AGM-158C LRASM
AGM-158C LRASM

Рішення скасувати програму, як повідомив Naval News контр-адмірал Стівен Тедфорд з виконавчого офісу програми з безпілотної авіації та ударної зброї командування NAVAIR, було прийнято ще осінню 2024 року через бюджетні обмеження, які не дозволяють "впровадити нові можливості у заплановані строки".

"Рішення було прийнято після того, як ВМС провели ретельний аналіз, вивчивши тенденції витрат та ефективність програм у промисловій базі з виробництва боєприпасів у порівнянні з пріоритетами ВМС та існуючими фінансовими зобов'язаннями", - заявив Стівен Тедфорд.

З боку Defense Express зазначимо, що у березні 2023 року NAVAIR законтрактувала початкову розробку ракети у Raytheon та Lockheed Martin на загальну суму 116 млн доларів. За цими угодами мала бути забезпечена технічна зрілість та початковий огляд двигуна для цієї ракети з виходом на льотні випробування прототипу. Строк дії угод був визначений до грудня 2024 року.

Mako гіперзвукова ракета Lockheed Martin
Mako від Lockheed Martin

Після цього за планом до 2028 року розробка HALO мала бути завершена і прийнята на озброєння у 2029 році, на що мало бути витрачено ще 450 млн доларів, а набуття початкової оперативної готовності планувалось досягнути на пізніше 2031 року.

Таким чином загальні витрати на розробку становили 566 млн доларів, що виглядає доволі незначним бюджетом, як для американського ОПК. І вочевидь робити HALO у заданий строк у межах запланованих бюджетів у США ніхто не захотів. А от на збільшення фінансування вже не пішли у Пентагоні, при цьому ще до рішення скоротити неефективні збройові програми у лютому 2025 року.

Наразі у ВМС США для забезпечення своїх протикорабельних можливостей розглядають в першу чергу лише дозвукові крилаті ракети AGM-158C LRASM, носіями яких є F/A-18 ВМС та B-1B ПС США. Водночас не виключено, що у ВМС США скористаються напрацюваннями для повітряних сил, зокрема далекобійної Hypersonic Attack Cruise Missile - HACM, розробка якої ведеться Northrop Grumman та Raytheon з планом введення в експлуатацію у 2027 році. Або універсальної гіперзвукової ракети Mako від Lockheed Martin.

Читайте також: Навіть якщо мова про Угорщину та KF41 Lynx, чи є сенс перетворювати БМП на самохідний міномет