Одразу на 50 млрд доларів США має бути переглянутий бюджет Пентагону на 2026 фінансовий рік (стартує з 1 жовтня 2025 року), що викликало хвилю новин про те, що Дональд Трамп розпорядився зменшити оборонні витрати. Як писали деякі американські ЗМІ, мова навіть йшла про п'ятирічний план скорочувати витрати на 8% щорічно.
Водночас схоже, що мова йде не про скорочення оборонних витрат, а про перерозподіл коштів. Як мінімум про це говорять слова заступника міністра оборони США Роберта Салеса. Він зазначив, що проєкт оборонного бюджету буде переглянутий з метою урізання фінансування боротьби зі змінами клімату та інших "проблемних" програм типу DEI (різноманіття, справедливість та інклюзія), а також малоефективних та низькопріоритетних програм, скорочення бюрократі тощо.
Читайте також: Спочатку Польща замовила кількасот танків, тепер купить під них вагони, і це важливо для України також
Декларується, що ці кошти підуть на укріплення кордонів, програму американського "Залізного купола", який немає жодного відношення до ізраїльської системи, а є програмою зі створення ударних систем та мілітаризації космосу з метою отримати ключові переваги у всіх війнах XXI сторіччя. При цьому якраз ці 50 млрд доларів за словами американського посадовця і є цими 8%.

При цьому вочевидь не від усього оборонного бюджету, бо відомий проєкт оброненого бюджету США був у межах 876,8 млрд доларів, а 8% від нього це не 50, а 70 млрд доларів. І навряд у Трампа, якщо брати ці пропорції, готові зарізати маже третину бюджету до 625 млрд доларів. Тому мова навряд все ж таки йде про весь бюджет.
Більше того, як пише Breaking Defense, яке отримало з власних джерел додаткові документи, скорочення на 8% не може торкнутися 17 окремих програм. Серед "збройових": модернізація ядерних сил, програма "вірних відомих", кораблі, включно із субмаринами класу Virginia, протиракетна оборона, автономні ударні системи, антидронові системи, боєприпаси, загальна боєготовність, кібербезпека.
Також не підпадає під скорочення підтримка всіх штабів командувань, діяльність на південно-західному кордоні, боротьба з транснаціональними злочинними організаціями в Західній півкулі, аудит та медична допомога в приватному секторі. Водночас жодна із сухопутних програм у виключення не потрапила.

При цьому серед планів перерозподілу фінансування, який був сформований ще у 2023 році теперішнім заступником міністра оборони зі стратегії Остіном Дамером, передбачало пустити під ніж саме "сухопутку". При цьому, як кількісно, так і у межах програм створення та модернізації бронетехніки та артилерії.
Окрім того, варто додати, що над всім міністерством оборони США та всіма його контрактами навис Ілон Маск, який після того став найбільшим спонсором президентської кампанії Трампа очолив DOGE - департамент з підвищення державної ефективності, по суті - аудиторський орган з надширокими повноваженнями. При цьому він вже критикував F-35, а ще цілком можливо має вирішити долю винищувача шостого покоління NGAD.
Читайте також: Як збирають "врожаї" локаційно втрачених "шахедів" новітньої серії "КЦ" і що у них нового