Німецькі видання WDR , NDR та Süddeutsche Zeitung (SZ) отримали в своє розпорядження та оприлюднили в спільній публікації стенограму виступу заступника військового аташе Німеччини в Україні, який відбувся 30 січня 2025 в школі унтер-офіцерів Бундесверу біля міста Деліч в Саксонії.
Цей виступ був присвячений досвіду використання озброєння від Німеччини в строю ЗСУ під час повномасштабної війни РФ проти України та є доволі показовим в тому плані, які висновки з цього досвіду зробити самі німецькі військові.
Читайте також: Чому передача 86 танків Т-72 для ЗСУ від Чехії зайняла понад 2 роки, та про яку проблему це каже

Згадану вище спільну публікацію можна прочитати ось за цим посиланням, звідти ми виділимо головні моменти, котрі місцями дуже дивують. Для початку там згадується САУ PzH 2000, котра характеризується як така, що "має настільки високу технічну вразливість, що її придатність до сучасної війни ставиться під серйозний сумнів". Частими можуть бути проблеми з перегрівом стволів або ж неполадками по електроніці.
В свою чергу, по Leopard 1A5 згадується його надійність, однак через слабкий захист такі танки використовуються лише в ролі "імпровізованої артилерії". Ну а Leopard 2A6 хоча і сучасніший, але "вимагає значного рівня технічного обслуговування та не може бути відремонтований в польових умовах", тобто поблизу лінії фронту.

ЗРК IRIS-T характеризується як дуже ефективна система, до якої однак ракети дорогі та дефіцитні, а по Patriot озвучено взагалі неочікувану річ – мовляв, це "видатна бойова система, котра непридатна до бойового застосування, бо виробник шасі до цього ЗРК (MAN - ред.) більше не може постачати запасні частини".
Натомість протиставляється "зенітний танк" Gepard як надійна система під доступні боєприпаси, та БМП Marder як простий та надійний у використанні зразок техніки. Однак вцілому наводиться висновок про те, що начебто жоден із зразків німецького озброєння "не є повністю придатним для використання у війні", і що головною проблемою тут виступає саме можливість ремонту в польових умовах.
При цьому німецькі військові в першу чергу намагаються екстраполювати на "свій грунт" саме досвід із проблемами по ремонту своєї техніки в польових умовах, зокрема щодо розміщення тилових пунктів технічного обслуговування.

Від Defense Express хочемо наголосити ось на чому. З однієї сторони, описана вище публікація навряд чи може бути повністю вичерпною в плані переосмислення Бундесвером досвіду ЗСУ по обслуговуванню німецької техніки. З іншої сторони, тут привертає увагу саме акцент німецьких військових в першу чергу саме на питанні "як ремонтувати", а уже потім – "як стріляти".
Читайте також: Купити зброю у США на 30-50 млрд доларів: все що потрібно знати про ціни, черги та вартість безкоштовного вживаного озброєння