Чеська преса пише про те, що протягом перших місяців 2025 року відбулась передача Україні останніх 20 танків Т-72, наявних у розпорядженні збройних сил Чехії. Відправка цих танків залізничним транспортом була зафіксована на фото.
З однієї сторони, сама по собі новина гарна, бо вона означає отримання +20 танків радянського зразка для ЗСУ в найближчий час. Але з іншої сторони, процес передачі Чехією своїх 86 одиниць Т-72, останні 20 з яких поїхали до України відносно недавно, стартував ще у серпні 2022 року і по факту зайняв понад 2 роки.
Читайте також: Італія дала ЗСУ понад 100 артсистем та багато чого іншого, але чи займається вона при цьому власним ОПК

Як пише у своїй публікації чеське видання HN, останні передані для України танки Т-72 належали 73-ому батальйону, який ці машини використовував ще взимку цього року. Хоча ці машини належали до 1980-хх років виробництва, вони по факту мали гарний технічний стан, що в свою чергу не вимагало проведення додаткових відновлювальних робіт.
Варто зафіксувати, що чеська армія продовжуватиме використовувати 30 танків Т-72М4СZ, котрі наразі проходять модернізацію, що має остаточно відбутись до 31 грудня 2025 року.
Але уже зазначається, що модернізація відбудеться в "урізаному" вигляді, порівняно з попередніми планами: якщо спочатку передбачалось оновлення ходової частини та системи управління вогнем, то тепер чеським військовим доведеться обійтись лише відновленням ходової, через проблеми з отриманням відповідних комплектуючих до СУО італійського виробництва.

При цьому чехи також нарікають, що процес придбання нових 77 танків Leopard 2A8 вартістю 52 мільярди чеських крон "займе значно більше часу", аніж процес отримання танків Leopard 2A4 від Німеччини в рамках "кругового обміну".
Від Defense Express акцентуємо – якщо виходити із описаної вище картини, то випливає одразу дві причини, об’єктивного та суб’єктивного характеру, чому передача 86 танків Т-72 від Чехії для України зайняла настільки багато часу.

Об’єктивна причина може полягати в обмежених можливостях чеської оборонної промисловості по темпам відновлення танків, які тривалий час стояли на зберіганні. А от суб’єктивна причина може лежати в площині бажання чеських військових максимально тривалий період "притримати" собі танки на зберіганні, що мають якомога найкращий технічний стан.
Тут ми можемо пригадати, що станом на кінець 2023 року по прямій допомозі для ЗСУ Чехія вказувала зокрема факт передачі 62 танків, частина із яких мала 1968 рік виробництва, що заодно ставило питання про конкретний тип переданих машин.

Читайте також: Історія про 152-мм DANA в одній з артбригад СРСР каже про те, що колісні САУ для армії РФ не є аж такою "екзотикою"