Наприкінці грудня 2024 року опозиційна преса в Чехії почала писати про те, що уряд країни на поточний 2025 рік був дещо вимушений скоротити оборонний бюджет до 6,32 мільярдів євро замість раніше запланованої суми в 6,93 мільярдів євро, і це зокрема підважує можливості по придбанню нових танків Leopard 2A8.
В свою чергу, таке скорочення бюджету на важливі закупівлі відбувається на тлі того, що у квітні 2024 року Чехія навіть отримувала пропозицію приєднатись до ланцюжка виробництва Leopard 2A8. Про це пише польський портал Defence24.
Читайте також: Єгипет модернізує свої 555 M1 Abrams на $4,7 млрд, але везти ці танки в США не доведеться
Автори публікації пишуть, що корекція оборонного бюджету вцілому ніяк не впливатиме на реалізацію інших важливих програм, зокрема закупівля нових БМП CV90 та придбання літаків п’ятого покоління F-35.
На цьому тлі причини вважати, що під удар може потрапити програма саме по закупівлі нових Leopard 2A8, виглядають насправді доволі просто: заплановане на кінець 2024 року підписання контракту на ці танки так і не відбулось; натомість було оприлюднено листа від начальника Генерального штабу Карела Ржека, де він начебто просив Міноборони відмовитись від придбання нових ОБТ, через урізання оборонного бюджету.
Водночас на думку самих авторів Defence24, в даному випадку мова скоріше про те, що чехи хочуть лише відтермінувати укладення контракту, та дещо пізніще підписати угоду на нові Leopard 2A8.
Оскільки за поточними зобов’язаннями Чехія має отримати від Німеччини в рамках "кругових постачань" загалом 42 танки Leopard 2A4 та дві ремонтно-евакуаційні машини Büffel 3, що уже є кардинальним посиленням для чеських бронетанкових сил, які до того покладались на Т-72М1 часів "Варшавського договору".
Що стосується перспектив залучення Чехії до ланцюжка виробництва Leopard 2A8, то тут структура пропозиції виглядала: на перших порах оборонна компанія Excalibur Army могла би виготовляти щити для башт танків, а на наступних – долучатись до виробництва елементів конструкції для допоміжних машин на базі Leopard 2A8 та взяти на себе технічне обслуговування машин такого типу.
Стверджується, що залучення чеських підрядників в теорії дозволило би концерну KNDS вийти на темпи виробництва навіть по 20 танків Leopard 2A8 на місяць.
При цьому, що цікаво, польські автори оперують оцінкою, за якою Чехія начебто збиралась купити загалом 36 ОБТ Leopard 2A8 у лінійній версії та вісім танків у командирській, сім мостоукладачів Leguan, чотири БРЕМ Bergepanzer 3, чотири інженерні танки та дві навчальні машини. Якби цей контракт уже був укладений, то його вартість могла би скласти мінімум 1,6 мільярдів євро, а поставки мали стартувати у 2027-2029 роках.
Можливий опціон складав додатково 12 лінійних танків та два командирські, один мостоукладач Leguan та одна Bergepanzer 3. Якщо його "доплюсувати", то вартість контракту виросла би мінімум до 2,1 мільярдів євро, а остаточна передача мала би завершитись у 2030 році.
Від Defense Express в цій ситуації хочемо загалом наголосити на тому, що маємо доволі наочну ілюстрацію, як організаційного характеру проблеми можуть реально стримувати ланцюжки переозброєння в Європі, і це має скоріше суб’єктивний характер. Бо раз на то пішло, ще влітку 2024 року були перші "сигнали" про те, що хоча Чехія й хоче замовити нові Leopard 2A8, але в неї на ці танки може банально не вистачити грошей.
Читайте також: Скільки Т-72 і Т-90М у 2024 році дав "Уралвагонзавод" для армії РФ