xcounter
#

За новим контрактом Чехія отримає по сім відремонтованих Leopard 2A4 на рік, але звідки взагалі танки

4696
Передача Leopard 2A4 від Німеччини для Чехії, квітень 2023 року, фото ілюстративне, джерело - Armáda České republiky
Передача Leopard 2A4 від Німеччини для Чехії, квітень 2023 року, фото ілюстративне, джерело - Armáda České republiky

Або наочна ілюстрація, наскільки взагалі умовним може бути поняття "резерви техніки" в Європі

Міноборони Чехії уклало контракт з німецьким оборонним концерном Rheinmetall на поставку 14 відремонтованих Leopard 2A4, які мають бути поставлені до кінця 2026 року. Так виходить, що середній темп поставки складає по сім танків на рік, і це певна "стеля" поточних можливостей концерну Rheinmetall.

Вартість контракту в оригінальному повідомленні чеського оборонного відомства наводиться в національній валюті – 3,98 мільярди крон. Зазначається, що після виконання цього контракту загалом матиме 42 танки Leopard 2A4 та дві ремонтно-евакуаційні машини Büffel 3.

Читайте також: У НАТО підтвердили надання ЗРК на заклик України надати 20 систем ППО: чи взагалі це реально
Передача Leopard 2A4 від Німеччини для Чехії, квітень 2023 року, фото ілюстративне, джерело - Armáda České republiky

Для початку варто нагадати, що перші 28 Leopard 2A4 чехи отримують від Німеччини в рамках схеми "кругового обміну" як компенсація за той значний перелік техніки та озброєння, який був переданий від Чехії для України, і котрий отримав офіційну оцінку в майже 300 мільйонів доларів, хоча його фактична цінність явно була в рази вища.

Чому ці Leopard 2A4 не напряму були передані Україні – відповідь на це питання виглядає наступним чином: ці танки Rheinmetall отримав від Швейцарії, котра поставила умову не передавати ці машини Україні напряму, тому ця техніка була використана для компенсації уже затрачених зусиль на допомогу нашій країні.

Із яких джерел будуть взяті згадані вище ще 14 "Леопардів", які мають бути поставлені для Чехії до кінця 2026 року – наразі питання відкрите, але цілком можливо, що по тим машинам також стоїть "блок" від попереднього власника на можливу передачу для воюючої України.

Справедливості заради варто згадати із колективною поставкою 14 танків Leopard 2A4 для ЗСУ від Данії та Нідерландів, котрі були придбані "в третьої сторони". На реалізацію цієї поставки знадобилось загалом 1 рік та 4 місяці, вона була завершена в липні 2024 року.

Тобто іншими словами, ситуація склалась так, що навіть якщо зараз у Європі є певний запас техніки різних типів, які можна відновити протягом 1-2 років, то із цього обсягу напряму доступними для передачі ЗСУ може бути невелика кількість машин, через позицію їх колишніх власників. І це в свою чергу вказує на те, наскільки умовним може бути поняття "запас техніки в Європі".

Раніше Defense Express розповідалло про те, що один із OSINT-аналітиків порахував, що Європа для ЗСУ може дати ще кілька сотень БТР, БМП, САУ й танків, але є нюанси, і цей підрахунок давав практичну відповідь на питання, яку допомогу можуть дати європейські країни в разі скорочення підтримки від США.

Читайте також: Javelin за 3,6 млн доларів: ціни на озброєння стають вже зовсім непідйомними