xcounter
#

Якщо Німеччина вихваляється тим, що передала Україні 30 ракет до Patriot, то з цим точно треба щось робити: які є варіанти

Пускова Patriot (всі фото: US DoD)
Пускова Patriot (всі фото: US DoD)
43795

Питання доступності ракет до Patriot вочевидь перестає стосуватися тільки України й потребує не лише збільшити їх виробництво, а й поставити на чільне місце боротьбу з "лучником", а не "стрілами", а разом з цим й інтегрувати до цього ЗРК додаткові ракети, з розумінням складності руйнації монополізму США

Забезпечення зенітних ракетних комплексів Patriot ракетами вочевидь можливо розглядати у рази вагомішим питанням у порівнянні із кількістю самих ЗРК. Бо деякі цифри, які публічно озвучують партнери щодо розміру допомоги України, дуже показові.

Зокрема міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус перед початком засідання Контактної групи з оборони України у Брюсселі заявив про те, що Україні буде передано 30 ракет до Patriot із власних запасів. При цьому це досягнення було озвучено в одному ряду з обіцянкою надати Україні ще чотири ЗРК IRIS-T з 300 зенітними ракетами, а також іншого озброєння, включно з 300 розвідувальними БПЛА, 25 БМП Marder, 15 танками Leopard, 14 САУ та 100 тисячами артснарядів.

Читайте також: Іспанія для Таїланду збудувала найменший у світі авіаносець, а тепер відремонтує Type 071E з Китаю на 25 тисяч тонн

Для розуміння, що таке 30 ракет до Patriot: якщо мова йде про GEM-T для перехоплення аеродинамічних цілей, то цього достатньо для майже повного залпу однією батареї з 8 пускових. Або двох пускових, якщо мова йде про перехоплювачі балістичних ракет CRI або MSE. І при штатній витраті двох ракет на ціль, це про 15 обстріляних об'єктів.

GEM-T
GEM-T

І звісно необхідно враховувати, що Німеччина не є виробником ракет до Patriot. І лише у вересні 2026 року під Мюнхеном мають запрацювати виробничі потужності COMLOG де почнуть збирати GEM-T. Тому наразі може поповнювати запаси лише за рахунок закупівлі нових ракет у США, впираючись у вузьке гирло їх виробництва: 240 GEM-T на рік у Raytheon, 500 MSE а 2024 з планом на 600 одиниць на 2025 рік у Lockheed Martin.

А будь-яка паралельна війна чи тривала військова операція з активним використанням ракет до Patriot призведе до вже закритичного браку боєприпасів на глобальному рівні. І це буде величезною загрозою для всіх європейських країн, бо саме американський Patriot є основним, а часом і єдиними засобом ППО та ПРО у: Німеччині, Нідерландах, Швеції, Румунії, Польщі, Греції, Іспанії та звісно Україні. До яких насправді треба додавати ще з десяток наявних операторів цього ЗРК по всьому світу.

Водночас використання єдиного лінійного рішення зі збільшенням виробництва ракет до Patriot цілком може бути хибним. Бо сама концепція боротьби з балістичними ракетами лише шляхом їх збиття давно критикується - бо це боротьба проти "стріл", а не "лучника".

MSE
MSE

При цьому вона прослідковується не лише в Україні, що може бути пояснено позицією партнерів не надавати розвідувальну інформацію щодо цілей на території РФ та відповідні засоби ураження. Операція країн НАТО у Червоному морі із захистом судноплавства від атак єменських хуситів зустрілась з аналогічним підходом.

Таким чином не менше зусиль ніж на збільшення виробництва зенітних ракет має йти на боротьбу з виробництвом балістичних ракет ворогом, знищення запасів цих ракет на землі та їх пускових. У випадку України це дійсно вимагатиме іншого підходу щодо співпраці з партнерами із наданням засобів та можливостей завдавати відповідних ударів, які дозволять знизити потребу у зенітних ракетах.

По-друге, потреба у захисті від балістичних ракет нікуди не зникне, бо це, у будь-якому випадку, засіб для підстраховки. Тому можливо вже шукати варіанти інтеграції до Patriot інших зенітних ракет. І для цього необхідно переломити позицію самих США, бо Lockheed Martin та Raytheon навряд захочуть втрачати своє монопольне становище виробників боєприпасів до Patriot.

Хоча цей варіант і вбачається утопічним, але не абсолютно неможливим, бо Raytheon вже натякнула на конкуренцію з Lockheed Martin, розглядаючи для наступної версії PAAC-4 ізраїльську Stunner від "Пращи Давида". При цьому якраз виходячи з того, що її параметри кращі за MSE, а ціна у рази менша.

Stunner
Stunner

Водночас головна проблема європейських операторів Patriot у тому, що в активі MDBA чи інших виробників немає готової ракети з протибалістичними можливостями у масовому виробництві. Бо Aster для SAMP/T вочевидь зможе це робити лише у версії NG і назвати масовим її виробництво дуже складно, бо навіть скорочений до 28 місяців цикл виробництва не витримує критики.

А тому залишається лише вкрай виважено оцінити чи взагалі можливо "навчити" такі ракети як IRIS-T, MICA, ASRAAM та Meteor перехоплювати балістичні цілі. При цьому Україна вже закликає це зробити партнерів.

Читайте також: Пентагон скасував розробку гіперзвукової протикорабельної ракети HALO - не вистачило грошей