xcounter
#

Яку нову зброю для ліквідації рашистів ми можемо отримати у 2024 році

12367
Яку нову зброю для ліквідації рашистів ми можемо отримати у 2024 році

І про що ще насправді важливо не забувати, коли ми говоримо про зброю для Сил оборони

Defense Express у серії матеріалів за результатами підсумків року вже розповідав про те, яке найважливіше озброєння Сили оборони України отримали у 2023 році, переможців серед зброї у п’ятьох категоріях у званні "Най-2023 року" і про те, а що ж продемонстрував 2023 рік для західного оборонно-промислового комплексу. У цьому ж матеріалі поговоримо про те, яку зброю Сили оборони України очікують вперше отримати від союзників вже у цьому році.

Довгоочікувані F-16

Ще минулого року було зроблено низку важливих кроків у цьому напрямку — наші пілоти та техніки нарешті поїхали на навчання до союзників, і низка різних країн погодилися передати нам свої літаки — а саме Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія.

Читайте також: Поляки раптом згадали, що росіяни хотіли повернути МиГ-27, і це дуже показово
винищувачі F-16
Винищувачі F-16, фото — Koninklijke Luchtmacht

В цьому ж році нас, ймовірно, чекає дійсно історична подія, коли перші багатофункціональні винищувачі F-16 стануть на озброєння нашого війська. Тим паче, що вже розпочато підготовку першої партії з 18 літаків від Нідерландів. І це насправді один з найскладніших зразків озброєння, яке коли-небудь ми отримували від союзників — включно з підготовкою інфраструктури, захисту аеродромів і подальшою експлуатацією та обслуговуванням літаків.

Актуальним у контексті передачі літаків залишається питання, як можливо модернізувати F-16 для України, а також, звичайно, яку номенклатуру озброєння і в яких кількостях виділять союзники у рамках оборонної допомоги.

ATACMS

З одного боку, ці далекобійні ракети справедливо внесено до переліку озброєння, яке ми вперше отримали у 2023 році. Але це була версія із касетною бойовою частиною і дальністю лише до 165 км — ймовірно, ми отримали досить обмежену кількість цих ракет, що, втім, не завадило ефективно використати їх для ударів по аеродромах противника і знищити низку ворожих гелікоптерів.

Тож вже у 2024 році залишається актуальним питання передачі ЗСУ версії ракет ATACMS із дальністю вже у 300 км, тим паче, що в листопаді міністр оборони США Ллойд Остін натякав на передачу додаткового далекобійного озброєння.

далекобійна ракета ATACMS
Ракета ATACMS, фото — Lockheed Martin

Але навіть якщо американці зрештою дадуть "зелене світло" на передачу цих ракет Україні, то нам доведеться ретельно обирати цілі для ATACMS, бо, скоріш за все, кількість ракет буде доволі обмеженою.

TAURUS

Це трохи дивна історія, бо коли стало відомо, що Україна вже має на озброєнні крилаті ракети Storm Shadow/SCALP-EG, то доволі логічним кроком від німців було б зрештою передати нам і ракети TAURUS.

Втім, спершу німці казали, що, мовляв, передача TAURUS буде актуальною лише за умови, коли США виділять Україні ATACMS. Згодом казали про питання "перепрограмування" ракет для зменшення її дальності і щоб Україна не могла використовувати її для ударів по території РФ.

Ракета Taurus KEPD 350, фото - MBDA Deutchland
Ракета Taurus KEPD 350, фото - MBDA Deutchland

Також казали і про розтягнуті терміни передачі, якщо ракети будуть адаптовані для пусків з Су-24М — нібито крім двох місяців, які треба на те, щоб" прикрутити ракет", ще чотири треба витратити на навчання персоналу.

Насправді причина у тому, що Німеччина гальмує з передачами цих ракет, полягає в реальній кількості боєздатних TAURUS, яка була оголошена у межах декілька сотень ракет. Хоча можна обережно сподіватися, що наступного року хоча б декілька десятків цих крилатих ракет поповнять запаси нашого війська.

GLSDB

Пройшов вже майже рік з того часу, як США вперше офіційно оголосили про передачу цього поєднання ракети і високоточної бомби від Saab та Boeing. І якщо спочатку терміни постійно зміщувалися в межах 2023 року, то наприкінці листопада стало відомо, що перша партія озброєння буде передана вже у 2024 році.

У чому нібито могла бути складність поєднати дві існуючі речі в одну — Defense Express розповідав в окремому матеріалі.

Таємнича ракета

Як раніше повідомлялося, вже в цьому місяці Україна нібито має отримати таємничу ракету із дальністю 300 км і бойовою частиною у 100 кг, і таке поєднання доволі нетипове.

Серед варіантів можна розглядати, наприклад, AGM-88G AARGM-ER з дальністю у 300 км і на 30 кг меншою бойовою частиною WAU-7/B (70 кг). Але не виключено, звичайно, що це може бути й нова ракета.

THAAD та інша зброя зі списку Міноборони

На початку грудня стало відомо, що оборонне відомство України представило новий список озброєння, яке потрібно Силам оборони, і передусім там були танки Abrams, 155-мм боєприпаси, Abrams, артилерійські системи, F-16, ATACMS тощо.

AH-64 Apache
U.S. DoD

Але також там були й нові назви — система протиракетної оборони THAAD, F-18, і навіть C-17 Globemaster та C-130 Super Hercules. А також гелікоптери, Apache та Black Hawk та три типи безпілотників від General Atomics, зокрема MQ-9B Sky Guardian. І хоча, звичайно, навряд чи увесь цей список буде активно обговорюватися цього року, не кажучи вже про передачу, але ті ж гелікоптери — дуже актуальне питання для посилення нашого війська.

***

Наостанок хотілося б відзначити наступне: нова зброя на кшталт літаків, гелікоптерів, далекобійніших ракет тощо — дійсно те, що потрібно Силам оборони для ефективного протистояння російському окупаційному війську. Втім, за новими назвами не варто забувати й про поточні потреби, а це досить значний список — від боєприпасів до того чи іншого озброєння і до різної бронетехніки, включно з БМП на кшталт Bradley, інженерних машин, тих же танків тощо. І що жодна зброя сама по собі не є "гемчейнджером", щоб не будувати хибних ілюзій.

Читайте також: Що продемонстрував 2023 рік для західного ОПК й чи можливо це виправити