xcounter
#

Якщо в США може бути всього 1075 ATACMS, то як слід обирати цілі для ракет

6751
Пуск ракет ATACMS по рашистам в ніч на 17 жовтня 2023 року, скрін-шот з відео, джерело - Головнокомандувач ЗСУ Залужний
Пуск ракет ATACMS по рашистам в ніч на 17 жовтня 2023 року, скрін-шот з відео, джерело - Головнокомандувач ЗСУ Залужний

Або на який ефект від ATACMS точно варто розраховувати, і що може зробити ворог для протидії

Оперативно-тактичні ATACMS навіть у версії M39 є можливо найбільш потужними в плані руйнівного ефекту серед усіх ракет дальнього радіусу дії, які Україна могла отримати від Заходу. Але ймовірно, кількість переданих ATACMS є обмеженою, і це відбулось одразу з кількох причин.

Тому ситуація складається так, що ймовірно командуванню ЗСУ доведеться дуже ретельно обирати цілі, аби кожен відстріл ATACMS давав максимальне зниження боєздатності для всього угрупування російських окупаційних військ.

Читайте також: Як швидко Ізраїль та США хочуть побудувати завод для виробництва ракет до "Залізного купола"

Бо для самих рашистів ATACMS з однієї сторони є вкрай небезпечною ракетою, а з іншої сторони – бодай деякі кроки для зменшення ефективності цієї ОТР ворог все ж здатен зробити. Про це йдеться в блозі Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).

Інфографіка, що відображає увесь арсенал до M270A1 та M142 HIMARS, зображення з відкритих джерел

Свою думку автори IISS аргументують так. Якщо брати показник маси бойової частини аж 560 кілограмів, і той руйнівний ефект, який показало застосування ATACMS для ударів по летовищам рашистів у тимчасово окупованих Луганську та Бердянську 17 жовтня 2023 року, то справді є підстави вважати, що американська ракета M39 за показником саме руйнівного впливу як мінімум в цьому епізоді могла навіть перевершити Storm Shadow та SCALP-EG, оскільки лише за один удар було знищено по суті річний обсяг виробництва тих самих Ка-52.

Але з іншої сторони, кількість ATACMS, яка могла бути або ще буде передана Україні, може бути обмежена як мінімум трьома факторами.

Перший – побоювання адміністрації Президента США Байдена щодо "ескалації конфлікту", другий – об’єктивно невеликий арсенал цих ракет в розпорядженні Армії США, величина якого, опираючись на дані з відкритих джерел, може взагалі бути обмежена на рівні 1075 одиниць, а третій – в розпорядження ЗСУ могло бути передано всього до 38 пускових установок M142 HIMARS.

В свою чергу, російські загарбники під впливом загрози ATACMS можуть наприклад перейти до будівництва аркових укриттів на своїх передових аеродромах, які б могли мінімізувати результати наступних ударів таких ракетами.

Тактичні ракети MGM-140 ATACMS та M142 HIMARS, ілюстративне зображення з відкритих джерел

А з іншої сторони – страх перед американськими ОТРК в розпорядженні ЗСУ може росіян як мінімум примусити відтягувати свою фронтову авіацію подалі від лінії зіткнення, що в свою чергу буде зменшувати можливості армії РФ по безпосередній підтримці з повітря на полі бою.

Зважаючи на ці всі моменти, саме тому автори IISS і наголошують, що нашому військовому командуванню доведеться якомога ретельніше обирати цілі для наступних ударів ATACMS.

ATACMS, фото ілюстративне
Читайте також: Що за безпілотник таємно отримала Україна зі Словенії, який вже полює за рашистами