Винищувачі Mirage-2000-5, які мають бути передані до України до кінця цього року, мають пройти модернізацію для можливості ударів по наземних цілях. Роботи мають пройти у Головному управління льотних випробувань у Казо.
Мова йде про "деякі машини", про що повідомило французьке видання Sud Ouest у публікації присвяченій діяльності цього управління без жодних інших додаткових деталей. Тим паче, що взагалі потреба у модернізації цих літаків під ці задачі може викликати здивування, бо, як здавалось, всі Mirage-2000 повинні були б мати такі можливості.
Читайте також: Поляки обиратимуть, які ракети будуть краще проти кораблів РФ, JSM або LRASM
Зрештою можливо знайти безліч фото Mirage-2000 французьких повітряних сил із високоточними бомбами. Але зазвичай на цих фото Mirage-2000D, а не Mirage-2000-5, які анонсовані до передачі.
І якщо погортати фото від ескадрилій 1/2 Cigognes та 3/11 Corse, які єдині у Франції експлуатують ці літаки, побачити їх з озброєнням для ударів по наземних цілях важко. І звичайне фото французьких Mirage-2000-5 із ракетами "повітря-повітря". Водночас цей літак позиціонується Dassault, як винищувач 4+ покоління.
І для Mirage-2000-5 у профільних джерелах дійсно вказана інтеграція контейнера TV/CT CLDP від Thales. CLDP- Convertible Laser Designator Pod, який був створений наприкінці 80-х років на основі старішого ATLIS шляхом додавання можливості заміни (на землі) денної камери на нічну. А це вже дозволяє використання бомб та ракет із напівактивним лазерним наведення.
Але за цей час у Франції вже з'явилось та пішли у невелику серію спочатку PDLCT (загалом до 50-60 виготовлених), а потім і Damocles, який наразі є основним для Mirage-2000D та Rafale. Водночас роботами над тим, щоб підтримувати чи взагалі розвивати наземні можливості власних Mirage-2000-5 у Франції вочевидь не займались. Хоча на експорт літаки йшли з відповідними можливостями 4+ покоління.
Зазначмо, що сучасний Damocles інтегрується під Mirage-2000-5 про що свідчить досвід OAE, які отримали останню підверсію цього літака з окремим індексом Mirage-2000-9. Тобто інтеграція нового серійного контейнера під ці машини вже відпрацьоване рішення.
Та загалом вважати, що інтеграція нового контейнера під Mirage-2000-5 може бути дуже складною справою дійсно важко, бо зрештою мова йде про "цифровий борт".
Водночас для Повітряних сил України інтеграція саме Damocles чи будь-якого іншого контейнера для удару по наземних цілях взагалі може на мати значення. Справа в тому, що зараз удари високоточними бомбами завдаються без підсвітки цілі лазером із самого літака носія. Бо мова йде про скидання JDAM-ER з відстані близько 40 км від цілі з режиму кабрування. З аналогічних дальностей вочевидь використовуються SDB та французькі AASM Hammer, а запускає їх МіГ-29 без усіляких Damocles.
А тому головнішою задачею для "модернізації" Mirage-2000-5 є інтеграція саме додаткової номенклатури боєприпасів до цього літака, тих самих JDAM-ER та SDB. А точніше - навіть більше перевірка у полігонних умовах результату їх об'єднання, що чудово пояснює участь саме випробувального центру повітряних сил Франції.
Читайте також: У НАТО дивно пояснили, чому до них залітають "Шахеди", а для виявлення скопіювали українське рішення