xcounter
#

Як би виглядав Apache, якщо конкурс виграв Boeing зі своїм BV-235

BV-235 (Army Aviation, June 1973)
BV-235 (Army Aviation, June 1973)
9963

BV-235 був заявкою на конкурс на створення ударного вертольота - майбутнього Apache, але у Boeing тоді вдалось створити вкрай чудернацький вертоліт з унікальною схемою розміщення екіпажу на скоси

Легендарний американський ударний вертоліт Apache має легко впізнаваний силует, з брутально-вуглуватими формами. Саме він став переможцем конкурсу Advanced Attack Helicopter, який Пенатагон запустив у 1972 році після скасування Lockheed AH-56 Cheyenne, що воскрес у Raider.

Водночас пропозиція Boeing (спільно з Grumman) була доволі швидко забракована Пентагоном, а у фіналі Hughes Helicopters зі своїм YAH-64 виграв конкуренцію у з Bell.

Читайте також: Ні дня без палаючого російського НПЗ: коли навіть маленький завод - це про 1,75 млрд доларів на рік
Hughes YAH-64
Hughes YAH-64

Інакше б, у серію цілком могло піти творіння Boeing, яке цілком справедливо може вважатися найбільш потворним ударним вертольотом за весь час. Якщо дивитися спереду.

BV-235
BV-235

Хоча з іншого боку, в прямому сенсі, все було ще не так й погано. Тому абсолютна більшість фото BV-235, який всього було створено два екземпляри, були зроблені з будь-яких ракурсів, окрім фронтального.

BV-235
BV-235

В основі машини був ще один майбутній "невдаха" - YUH-61, транспортний вертоліт, що розроблявся у конкурсі на заміну Bell UH-1 Iroquois. Він у 1977 році програв Sikorsky з YUH-60A - майбутньому Black Hawk.

YUH-61
YUH-61

В ударній версії, також відомої як Model 235, конструктори Boeing вирішили проекспериментувати з розміщення екіпажу. Справа в тому, що перший спеціалізований протитанковий вертоліт Bell AH-1 Cobra, який з'явився у 1965 році, мав тандемне розміщення, що дозволяло зменшити фронтальну проєкцію гелікоптера. Але з'явились зауваження, мовляв, комунікація між пілотом та оператором озброєння ускладнена, а пілот, який сидіть другим, має поганий огляд вниз.

Ніби єдина альтернатива - розмістити пілота й оператора поряд, пліч-о-пліч. Але у Boeing знайшли трете рішення - розмістити їх у шаховому порядку. Оператор сидить першим з правого борту, а пілот на скоси у глибині кабіни. А для того, щоб він мав огляд вниз ніс BV-235 зробили асиметричним й коротшим з лівого борту.

BV-235
BV-235

Відповіді чому у Boeing обійшли звичайний варіант з "пліч-о-пліч" залишився десь у надрах компанії. Але, можливо, що заявку б на участь у двох різних конкурсах двох максимально схожих YUH-61 у Пентагоні б просто не зрозуміли.

Зрештою BV-235 у фінал конкурсу не потрапив. Але це у підсумку не завадило Boeing дуже заднім числом "виграти" цей конкурс. Бо попри те, що переможцем Advanced Attack Helicopter у 1975 році став Hughes Helicoptersвже у 1984 році за 470 млн доларів її поглинув McDonnell Douglas. А вже у 1996 році Boeing поглинув McDonnell Douglas.

AH-64 Apache
Hughes... McDonnell Douglas... Boeing AH-64 Apache

Читайте також: У Франції знайшлись 120 "зайвих" колісних БМП VBCI, але їх пропонують не для ЗСУ