xcounter
#

Як Іспанія з ще 20 Leopard 2 для ЗСУ стає найбільшим донором: скільки ще залишилось і чому Мадрид здатний на це

Іспанський Leopard 2A4 (всі фото міноборони Іспанії)
Іспанський Leopard 2A4 (всі фото міноборони Іспанії)
4106

Також стали відомі строки передачі нової партії танків Leopard 2​A4 від Іспанії до України

Збройні Сили України можуть розраховувати на нову партію у 20 основних бойових танків Leopard 2A4 від Іспанії. Ці машини зазначені у переліку озброєння призначеного для України та оприлюдненого Міжміністерською радою з торгівлі та контролю оборонних матеріалів і технологій подвійного призначення (JIMDDU), разом із ще 90 дозволами на експорт іншого озброєння.

Про це пише ряд іспанських ЗМІ, при цьому La Vanguardia вказує, що передача бойових машин буде розбита на дві однакові партії, перша буде передана до кінця червня, а друга - у вересні. Хоча за даними видання танків буде 19, а не 20.

Читайте також: Американські генерали у Конгресі назвали винних у хаотичній втечі з Афганістану
Leopard 2A4 іспанія
Leopard 2A4 під час відновлення у Іспанії

Таким чином Іспанія, яка вже передала 10 Leopard 2A4, збільшить кількість переданих танків цього типу до 30. А це виводить її на перше місце у "коаліції Leopard 2". За відомою публічною інформацією, наразі найбільшими донорами Leopard 2 є Німеччина з 18 переданими Leopard 2A6 та Польща з 14 Leopard 2A4, стільки ж передають разом Нідерланди та Данія.

І хоча Іспанія, як здається, не відрізняється потужною танкобудівною промисловістю, але саме Мадрид зміг організувати на власних потужностях стабільне відновлення Leopard 2A4 для України. Цей процес організований на Santa Bárbara Sistemas (входить у General Dynamics Land Systems). Завдяки якому Іспанія реалізувала програму озброєння танками Leopard 2E (версія Leopard 2A6) з локалізацією на рівні 60%. Для прикладу, шведський Strv 122 (версія Leopard 2A5) локалізований, за наявними даними, на 30%.

Leopard 2E
Leopard 2E

Саме наявність такої промислової бази вочевидь дозволяє Мадриду у питанні передачі танків Leopard 2 бути менш залежним від німецьких KWM та Rheinmetall у питанні комплектуючих.

Також слід зазначити, що загальна кількість іспанських танків Leopard 2A4 на зберіганні, які країна може передати до України, публічна відома, бо була оголошена очільницею оборонного відомства Маргаритою Роблес. Ще взимку 2023 року повідомлялось, що танки для ЗСУ відбираються з наявних 50 машин (хоча іспанські ЗМІ писали також про 53), що законсервовані на базі у Касетасі під Сарагосою.

Таким чином, після передачі першої партії їх залишилось 40 одиниць, з яких половина вже оголошена до передачі та посилить ЗСУ.

А загалом, як було оголошено іспанським держсекретарем з торгівлі, Мадрид з березня 2022 по лютий 2024 рік здійснив державний експорт озброєння до України на загальну суму у 190 млн євро. Серед переданого озброєння, окрім танків, бронетранспортери TOA (M113), артилерійські системи, ракети до ЗРК MIM-23 HAWK та Aspid, ПЗРК Mistral, протикорабельні ракети Harpoon, дрони, засоби зв'язку, боєприпаси тощо.

Читайте також: Першу за 35 днів масовану далекобійну ракетну атаку відбито зі 100% результатом