xcounter
#

Gripen E буде літати до 2060 року, але шведам треба думати й про нові літаки: які зараз є варіанти

4406
Фото — Saab
Фото — Saab

Приєднатися до однієї з існуючих програм винищувачів наступного покоління чи йти іншим шляхом — ось у чому питання

Після того, як Швеція вийшла з британсько-японсько-італійського проєкту бойової авіаційної системи майбутнього, яка, серед усього, передбачає створення бойового літака наступного покоління, шведські військові вирішили відкласти своє рішення щодо закупівлі літаків до 2031 року — після того, як з використанням різних підходів оцінять всі "ризики та можливості".

Таку інформацію повідомив один зі шведських посадовців, його слова цитує видання Breaking Defense. "У нас було як двостороннє, так і тристороннє співробітництво з Великобританією, а також з Італією за програмою FCAS [у рамках програми спершу велися роботи над винищувачем Tempest, згодом вона трансформувалася у GCAP] Близько року тому ми відійшли від цього і розпочали деякі національні дослідження...з’ясовуючи, які можливості необхідні в майбутньому", — відзначив він.

Читайте також: Gripen E отримав більше крило, що збільшує бойову міць та маневреність

Водночас причини, за якими шведи вирішили відмовитися від цієї програми залишаються невідомими — втім, тут цілком могло спрацювати правило, що чим більше країн бере участь у таких багатонаціональних програмах, тим важче їм домовитися про роль та частку кожної з них, і це насправді сьогодні доволі поширена проблема.

Наразі Швеція розглядає три ймовірних варіанти, як посилити власні повітряні сили в майбутньому — побудувати самостійно, розробити її з кимось чи просто придбати літак. Перший етап вибору літака охоплюватиме 2023-2025 роки (дослідження концепції), Другий — 2026-2030 (розробка концепції та технологій). Обидва етапи передбачатимуть операційний аналіз, системні концепції і демонстратори літаків; заплановані демонстрації варіантів мають розпочатися у 2026 році.

Але тут ще також виходить ось така річ — що чим далі Швеція відтягує рішення по майбутніх літаках, тим більше ризикує "втратити промисловий вплив на проєктні вимоги" у тієї ж програми GCAP (Global Combat Air Program, раніше Tempest) з Великою Британією, Японією та Італією (хоча Швеція вже вийшла з програми, у GCAP, схоже, все ще готові приймати "нових-старих" учасників) чи FCAS (Future Combat Air System) з Францією, Німеччиною та Іспанією.

Хоча тут треба сказати й про те, що сьогодні є серйозні сумніви щодо того, яким буде майбутнє цих двох проєктів. І з урахуванням того, що у випадку, якщо Швеція зрештою приєднається до однієї з цих програм, то Saab стане ще однією компанією, яка буде боротися за свою частку у програмі.

Але загалом наголошується, що у Швеції ще є час, щоб ретельно обдумати питання вибору літаків — бо зрештою свої Gripen E повітряні сили країни планують експлуатувати до 2060 року, а остаточно від літаків Gripen C/D планують відмовитися у 2035-2040 роках (водночас перші літаки ймовірно почнуть відправляти на пенсію не раніше 2025 року) — нагадаємо, раніше Defense Express розповідав, як швидко Швеція перейде на Gripen E та чи дійсно від цього залежить передача старіших винищувачів до України.

Читайте також: Скільки коштує 24 винищувачі Gripen та їх експлуатація у детальній калькуляції від міноборони Чехії