Для продовження розробки та випробувань гіперзвукового глайдера VMaX у Франції вирішили відмовитись від послуг з боку США, які з 2020 року активно допомагали у розробці.
Зокрема американський підрозділ Центру надводних бойових дій ВМС США White Sands Detachment допоміг побудувати сучасний стартовий комплекс у Бискарросі, на берегу Біскайської затоки, а також розробив та надав модифікацію ракетоносія, який й розганяв глайдер до гіперзвукової швидкості та підіймав його на необхідну висоту.
Читайте також: Бразилія швидко і таємничо на гроші ОАЕ зробила ПКР Mansup на базі ASTROS II, яку вже готують на експорт
Але, як повідомив Мартін Сіон, гендиректор ArianeGroup, що веде цю розробку, наступний, другий, пуск VMaX відбудеться з використанням французького ракетоносія. Він має бути готовий вже у цьому році, пише Opex360.
З боку Defense Express зазначимо, що VMaX (Véhicule Manœuvrant eXpérimental) здійснив свій перший політ 26 липня 2023 року і був запущений за допомоги ракети Terrier-Oriole-Oriole. Така дивна назва пов'язана з тим, що вона створена з трьох готових ступенів. Перший - Terrier, від старої зенітної американської ракети RIM-2 Terrier, а другий та третій - Oriole від американської компанії Kratos.

Окрім того, для запуску французького гіперзвукового глайдера був необхідний обтічник, який також виготовили американці - Peraton зі штату Меріленд. Тобто попри те, що сам глайдер VMaX був французьким його випробування стали можливим лише завдяки співпраці з США і це активно називалось взірцевим прикладом партнерства.
Але дії Дональда Трампа вочевидь призвели до того, що у Парижі більше не хочуть бути залежними від США й тому вирішили відмовитись від Terrier-Oriole-Oriole. Водночас в ArianeGroup в активі є лише великі космічні ракетоносії Ariane та балістичні ракети M51. Водночас мілкіший "калібр" може бути в активі європейських космічних стартапів.
Також варто додати, що наразі французький VMaX є лише експериментальною платформою для керованого польоту на гіперзвуковій швидкості, під час якої він може активно маневрувати. Зокрема відоме фото з інверсійним слідом VMaX під час пуску 2023 року, яке показує можливості, що мають такі літальні апарати.

Саме таке маневрування на гіперзвукових швидкостях у верхніх шарах атмосфери розглядається, як один із засобів подолання протиракетної оборони. А для Франції, яка є ядерною країною, такі глайдери, в першу чергу, потрібні для доставки термоядерних зарядів.
Читайте також: На які експериментальні літаки може бути схожий F-47: X-36 та Bird of Prey, або чому це про спадщину McDonnell Douglas