xcounter
#

Чому для зробити ЗРК NASAMS досі треба 2 роки та 1000 підрядників, і як це виправити

2648
ЗРК NASAMS, ілюстративне фото з відкритих джерел
ЗРК NASAMS, ілюстративне фото з відкритих джерел

Що це може говорити про структурні недоліки оборонного виробництва на Заході, і як взагалі так вийшло

Видання The Wall Street Journal видало публікацію, присвячену поточним проблемам роботи оборонного комплексу країн Заходу. І там ми зокрема можемо прочитати ось такий цікавий факт – щоб виготовити зенітно-ракетний комплекс NASAMS, необхідно мінімум 2 роки часу та робота аж 1000 компаній-підрядників, розкиданих на двох континентах. Іноді бувають навіть збої по графікам поставок законтрактованих раніше NASAMS, хоча та ж Konsberg як виробник цього ЗРК перейшла в режим роботи 24/7, щоб впоратись з ростом попиту на свою продукцію у світі.

Текст цієї публікації можна прочитати ось за цим посиланням. Ми же виділимо найголовніші та найцікавіші моменти звідти.

Читайте також: Які балістичні ракети малої дальності РФ ймовірно могла отримати від КНДР і ще може отримати від Ірану

Konsberg є виробником одразу кількох знакових видів оборонної продукції – не тільки ЗРК NASAMS, але й протикорабельні ракети NSM та й елементи до винищувачів F-35. Щоб задовольнити потребу буквально в тисячах найменувань комплектуючих для такого виробництва, на Konsberg працюють загалом близько 1500 компаній-підрядників у різних куточках світу.

Але така розгалужена мережа підрядників є заодно і головним недоліком, який уповільнює темпи виготовлення продукції. Бо, як стверджується в публікації WSJ, етап фінального складання командного пункту для ЗРК NASAMS із поставлених підрядниками комплектуючих безпосередньо на потужностях Konsberg, може складати лише 1 місяць.

Також відзначається, що ще наприкінці 1980-х років та ж Konsberg самостійно виготовляла усю необхідну для себе електроніку, і сама складала усі необхідні агрегати, не покладаючись на послуги підрядників. І тоді це давало необхідну швидкість у виготовленні оборонної продукції.

ЗРК NASAMS, ілюстративне фото з відкритих джерел

Звісно, що на темпи виробництва продукції впливає також і дефіцит кваліфікованих кадрів. Як нарікають автори WSJ, буває дуже складно відшукати саме тих працівників, які не тільки можуть виготовляти необхідні деталі, але й також можуть пройти перевірку відповідних служб безпеки.

В даному контексті приклад із циклом виробництва тих же NASAMS виступає скоріше як ілюстрація відставання країн Заходу за потенціалом від осі Росія-Китай. Бо далі автори WSJ наводять таке порівняння: в арсеналі Китаю є мінімум 3 тисячі балістичних та крилатих ракет, РФ та КНР мають сумарно 5020 зенітно-ракетних комплексів, а США, Європа та Японія мають сумарно лише до 3200 ЗРК взагалі.

Звісно, що тут є можливості для покращення ефективності виробництва ракетного озброєння. Наприклад, в 2024 році та ж Konsberg планує запустити у роботу нову виробничу лінію, яка має у 10 разів покращити ефективність виробництва ракет (щоправда, тип не деталізується).

Читайте також: США можуть утилізувати кількасот M39 ATACMS замість дати Україні