Під час візиту військового злочинця та міністра оборони РФ Шойгу на "53 Арсенал" у селищі Юганец Нижньогородської області РФ серед продукції підприємства, що знаходиться у 750 км від України, була продемонстрована ФАБ-3000. Вкрай потужний авіаційний боєприпас, який вже використовувався ворогом для бомбардування Маріуполя.
Зазначимо, що ФАБ-3000 M54 при вазі 3067 кг містить 1200 кг вибухової речовини. Результат її вибуху - вирва глибиною у півтора десятка метри та важкі контузії на відстані декілька сотень метрів. На фоні цього виник ряд цілком логічних запитань:
Читайте також: Далекобійний удар РФ 22 березня став другим за потужністю за весь час: 88 ракет та 63 Shahed-а
- чи можливо її оснастити УМПК та чому це важливо для ворога
- який російський літак зможе бути носієм ФАБ-3000 з УМПК
Наразі використання вільнопадаючих бомб будь-якого калібру ворогом не здійснюється, бо це потребує знаходження безпосередньо над ціллю, а значить у дії українських систем ППО. Саме тому РФ дуже швидко й масштабно вклалась в оснащення ФАБів комплектами УМПК, які перетворюють їх на плануючі.
Такі комплекти встановлюються на ФАБ-250, ФАБ-500 та ФАБ-1500 та дозволяють їх скидати на дальностях до 70 км, тобто поза межами дії всіх основних ЗРК, окрім так званого "блукаючого Patriot".
Таким чином у РФ вже відпрацьовані шляхи встановлення таких комплектів й на великогабаритні бомби. Тому цілком варто очікувати, що ворог зможе реалізувати їх монтаж і на ФАБ-3000. Скоріш за все мова піде про масштабування вже відпрацьованої конструкції, що також означає мінімальні строки на випробування, доопрацювання та запуск у серійне виробництво.
Але головним питанням залишається саме носій таких бомб. Бо штатним літаком для них у РФ залишився лише Ту-22М3, який для знищення Маріуполя використовував вільнопадаючі ФАБ-3000. Але в умовах, коли місто вже було оточено й не було жодного ризику отримати зенітну ракету.
В теорії Ту-22М3 зможе підняти ФАБ-3000, навіть зі збільшеними габаритами через комплект УМПК на зовнішній підвісці. Але дуже сумнівно, що Москва вирішить ризикувати цими машинами в умовах, коли є навіть мінімальний ризик зустрітися з "блукаючим Patriot".
Бо темпи відновлення Ту-22М3 з радянських запасів відстають від всіх графіків, а реальна кількість у льотному стані під питанням, а "паперова" - менше 60 одиниць, особливо після результативних атак невідомих дронів.
Тому, скоріш за все, у РФ можуть спробувати встановити ФАБ-3000 з УМПК на фронтовий бомбардувальник Су-34, який вже використовує ФАБ-1500 з УМПК. Але Су-34 не є штатним носієм ФАБ-3000, тому це не зовсім тривіальна задача.
У РФ вже почали голосити, що якщо Су-34 підіймає ПТБ-3000 (підвісний паливний бак), то й ФАБ-3000 зможе. Але вага ПТБ-3000 менша за 3000 тонни. Вага 3050 літрів керосину (місткість цього баку) - 2440 кг, сам бак важить ще близько 300 кг. Також ФАБ-3000 з УМПК важить понад 3000 кг, бо до ваги бомби треба додати вагу комплекту та обтічника. Але Су-34, скоріш за все, може підняти на центральному пілоні вагу у 4 тонни, як мінімум палубний Су-33 (також машина на базі Су-27) на виставках демонструвався з протикорабельною Х-41 "Москит" вагою 3,9 тонни.
Але попри вагу важливу роль грає наступний момент - габарит ФАБ-3000 з УМПК. Сама бомба зі стабілізатором має діаметр 1002 мм. Але він буде додатково збільшений за рахунок УМПК, який має вертикальні стабілізатори. Тому питання розміщення такого боєприпасу обмежується просвітом літака (відстанню від землі до фюзеляжу). Ще одним питанням, яке потребує вирішення є балочний тримач, який також повинен витримати таке навантаження. Про наявність таких тримачів для Су-34 наразі знайти інформацію не вдалось.
Тобто попри заяви рашистів, що Су-34 зможе легко нести ФАБ-3000 з комплектом УМПК - це не зовсім так. Бо потребуватиме вирішення цілого ряду завдань. Але, скоріш за все, ворог впевнений, що зможе, або вже наблизився, чи вже вирішив ці завдання. Тому поява в арсеналі ворога й таких засобів ураження є доволі вірогідним та вкрай загрозливим сценарієм.
Альтернативою цьому є лише можлива впевненість Кремля у тому, що у нього знову може з'явитись можливість безкарно застосовувати ФАБ-3000, як вільнопадаючі з Ту-22М3.
Читайте також: Рашисти провели найбільш масовий удар по енергетиці, били по ДніпроГЕС