xcounter
#

Корвет "Гетьман Іван Мазепа" у всіх важливих деталях: чим він оснащений

8876
Корвет "Гетьман Іван Мазепа" у всіх важливих деталях: чим він оснащений

Український варіант корвету класу Ada виявився потужнішим за турецьку версію

Завдяки тому, що Командування ВМС України вперше оприлюднило вкрай детальне відео з ходовими випробуваннями корвета "Гетьман Іван Мазепа", стало можливо детально роздивитись, в якій саме конфігурації він побудований і чим оснащений. Бо наразі більшість зовнішніх систем на кораблі вже змонтовано.

І одразу необхідно зазначити, що конфігурація саме української версії турецького корвета класу Ada відрізняється від того, що обрали ВМС Туреччини та ВМС Пакистану. При цьому різниця починається вже на сенсорах корабля, хоча головний інструмент - РЛС SMART-S від Thales із дальністю огляду до 250 км, яка ліцензійно виробляється турецьким Aselsan, залишилась без змін.

Читайте також: Що це за таємничий недорогий дрон за 9 млн є в США, який може літати аж три дні поспіль
РЛС SMART-S корвет Ada
РЛС SMART-S

Зокрема можливо помітити, що українській корвет отримав додаткову радіотехнічну систему, яка схована під радіопрозорими куполами і яка відсутня на кораблях у турецькій версії. Також менш розвинуті системи й на пакистанському варіанті, зокрема у F280 Babur, який був спущено на воду у серпні 2021 року. А загалом корабель штатно оснащується комплексом РТР та РЕБ ARES-2N від Aselsan.

Сенсорне оснащення F514 TCG Kinaliada корвет ada
Сенсорне оснащення F514 TCG Kinaliada

Протиповітряна оборона в українського варіанту також цікавіша за оригінальний турецький варіант, бо на корветі "Гетьман Іван Мазепа" встановлено 35-мм зенітну установку Gokdeniz, яка є морською версією Korkut від Aselsan.

Саме не неї покладено задачу зі знищення повітряних цілей у зоні до 4 км при швидкострільності до 1100 пострілів за хвилину, зокрема і снарядами з повітряним підривом. Тобто ця система бере на себе задачу зі знищення дронів та перехоплення на ближніх поступах протикорабельних ракет.

Gokdeniz корвет Ada
Gokdeniz

Але це не головний засіб протиповітряної оборони, бо основний зенітний ракетний комплекс корабля, за наявною інформацією - французький MICA VL. Вісім вертикальних шахт під ці ракети знаходяться між зенітною установкою та трубою. Цей ЗРК із ракетами, що мають інфрачервоні або радіолокаційні головки самонаведення має дальність до 20 км та на висоті до 9 км.

MICA VL корвет ada
Пускові MICA VL

На противагу турецький варіант корвета класу Ada із ЗРК має американський ЗРК RIM-116 із дальністю до 9 км, який до того ж має значну мертву зону над собою. А ось ВМС Пакистану озброїли свої кораблі 12 пусковими для ракет Albatross NG - морської версії CAMM-ER із дальністю до 40-50 км.

Але для цього прийшлось додати ще одну секцію одразу за гарматою. Через це та інші зміни пакистанська версія довша, 108,8 метра проти 99,5 метра та має більшу водотоннажність 2 888 тонн проти близько 2400 тонн.

F280 Babur корвет Ada
F280 Babur класу Ada ВМС Пакистану (фото: Anadolu)

А завершують засоби самооборони українського корвета два бойові модулі STAMP із 12,7-мм кулеметам від Aselsan. Вони належать до сучасного покоління, мають автосупроводження цілі та об'єктивно вже є останнім рубежем оборони, або засобом проти несемеричних загроз.

STAMP 12,7 Aselsan корвет ada
STAMP від Aselsan

Зазначимо, що під водою залишився гідроакустичний комплекс TBT-01 Yakamoz, протиторпедний комплекс постановки завад, самі торпеди, які зараз необхідні для знищення підводних човнів. Протичовновий вертоліт, який є дуже важливим та недешевим елементом загальної боєздатності корабля.

корвет ada Гетьман Іван Мазепа

Також досі не розкрито питання оснащення українського корвета протикорабельними ракетами, бо зараз на кораблі змонтовані лише універсальні установки під пускові контейнери.

корвет ada Гетьман Іван Мазепа
Читайте також: Третій Patriot від Німеччини прибув до України: скільки часу пішло на отримання і скільки ще "у дорозі"
Корвет Гетьман Іван Мазепа
Корвет Гетьман Іван Мазепа
Корвет Гетьман Іван Мазепа
Корвет Гетьман Іван Мазепа
Корвет Гетьман Іван Мазепа
Корвет Гетьман Іван Мазепа
Корвет Гетьман Іван Мазепа