Завдяки тому, що Командування ВМС України вперше оприлюднило вкрай детальне відео з ходовими випробуваннями корвета "Гетьман Іван Мазепа", стало можливо детально роздивитись, в якій саме конфігурації він побудований і чим оснащений. Бо наразі більшість зовнішніх систем на кораблі вже змонтовано.
І одразу необхідно зазначити, що конфігурація саме української версії турецького корвета класу Ada відрізняється від того, що обрали ВМС Туреччини та ВМС Пакистану. При цьому різниця починається вже на сенсорах корабля, хоча головний інструмент - РЛС SMART-S від Thales із дальністю огляду до 250 км, яка ліцензійно виробляється турецьким Aselsan, залишилась без змін.
Читайте також: Що це за таємничий недорогий дрон за 9 млн є в США, який може літати аж три дні поспіль
Зокрема можливо помітити, що українській корвет отримав додаткову радіотехнічну систему, яка схована під радіопрозорими куполами і яка відсутня на кораблях у турецькій версії. Також менш розвинуті системи й на пакистанському варіанті, зокрема у F280 Babur, який був спущено на воду у серпні 2021 року. А загалом корабель штатно оснащується комплексом РТР та РЕБ ARES-2N від Aselsan.
Протиповітряна оборона в українського варіанту також цікавіша за оригінальний турецький варіант, бо на корветі "Гетьман Іван Мазепа" встановлено 35-мм зенітну установку Gokdeniz, яка є морською версією Korkut від Aselsan.
Саме не неї покладено задачу зі знищення повітряних цілей у зоні до 4 км при швидкострільності до 1100 пострілів за хвилину, зокрема і снарядами з повітряним підривом. Тобто ця система бере на себе задачу зі знищення дронів та перехоплення на ближніх поступах протикорабельних ракет.
Але це не головний засіб протиповітряної оборони, бо основний зенітний ракетний комплекс корабля, за наявною інформацією - французький MICA VL. Вісім вертикальних шахт під ці ракети знаходяться між зенітною установкою та трубою. Цей ЗРК із ракетами, що мають інфрачервоні або радіолокаційні головки самонаведення має дальність до 20 км та на висоті до 9 км.
На противагу турецький варіант корвета класу Ada із ЗРК має американський ЗРК RIM-116 із дальністю до 9 км, який до того ж має значну мертву зону над собою. А ось ВМС Пакистану озброїли свої кораблі 12 пусковими для ракет Albatross NG - морської версії CAMM-ER із дальністю до 40-50 км.
Але для цього прийшлось додати ще одну секцію одразу за гарматою. Через це та інші зміни пакистанська версія довша, 108,8 метра проти 99,5 метра та має більшу водотоннажність 2 888 тонн проти близько 2400 тонн.
А завершують засоби самооборони українського корвета два бойові модулі STAMP із 12,7-мм кулеметам від Aselsan. Вони належать до сучасного покоління, мають автосупроводження цілі та об'єктивно вже є останнім рубежем оборони, або засобом проти несемеричних загроз.
Зазначимо, що під водою залишився гідроакустичний комплекс TBT-01 Yakamoz, протиторпедний комплекс постановки завад, самі торпеди, які зараз необхідні для знищення підводних човнів. Протичовновий вертоліт, який є дуже важливим та недешевим елементом загальної боєздатності корабля.
Також досі не розкрито питання оснащення українського корвета протикорабельними ракетами, бо зараз на кораблі змонтовані лише універсальні установки під пускові контейнери.
Читайте також: Третій Patriot від Німеччини прибув до України: скільки часу пішло на отримання і скільки ще "у дорозі"