xcounter
#

​60-річні "Малютки" у строю: в армії Польщі відстрілялись з ПТРК першого покоління (фото)

​60-річні "Малютки" у строю: в армії Польщі відстрілялись з ПТРК першого покоління (фото)
8905

Армія Польщі показала стрільби з ПТРК "Малютка", який був розроблений на початку 1960-х років

Бійці 11-ої танкової кавалерійської дивізії армії Польщі (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), провела тренування екіпажів БМП-1 з використання ПТРК "Малютка".

ПТРК
Пуск ПТРК "Малютка"

"Я, як командир роти, задоволений досягнутими результатами, тим більше що стрільби протитанковими ракетами з різних причин обмежена і проводиться доволі рідко. Всі знали, що робити, і вміли застосовувати свої знання і навички. Завдання було виконано", - цитує прес-служба Війська польского слова капітана Павла Сороки.

Читайте також: ​КБ "Луч" розкрив майбутнє "Нептуна" у ЗСУ та назвав строки створення вітчизняного ЗРК

Нагадаємо, що протитанковий ракетний комплекс "Малютка" належить до першого покоління та був прийнятий на озброєння у СРСР у 1963 році. Фактично це був один з перших у світі протитанкових ракетних комплексів, які вже з 70-х років почали змінювати на такі ПТРК, як "Фагот" та "Конкурс".

ПТРК
ПТРК "Малютка" на БМП-1 встановлюється вручну над 73-мм гарматою

"Малютка" має доволі архаїчну систему управління - оператор має через оптичний візир "вести" ракету до цілі "на руках". А керуючі сигнали передаються через дріт, який ракета розмотує за собою.

Крім того, пуск ракети потребує значної передстартової підготовки, а дальність дії не тільки обмежена трьома кілометрам, але і має значну мертву зону у 500 метрів перед пусковою установкою.

ПТРК
Пуск "Малютки" з югославського BVP M-80. Добре видно дріт для передачі команд

Бронепробиття "Малютки" становить до 400-мм, що занадто мало для боротьби з танками третього покоління, щобільше, в ракеті немає тандемної бойової частини, яка робить її безпорадною перед технікою, яка захищена динамічним захистом. Серед інших недоліків: мала швидкість польоту ракети, всього 120 м/с, тобто ракета на максимальну дальність летить 26 секунд.

ПТРК
"Малютка" - один з основних ПТРК армії КНДР. Пуск з переносної установки

Попри це він і досі знаходиться на озброєнні армії Польщі та ще двох десятків країн по всьому світу. А, наприклад, у Сербії його не збираються знімати з озброєння та модернізують шляхом встановлення нових бойових частин - тандемної та термобаричної.

Водночас у Польщі заміну "Малюткам" вже знайшли. Нова БМП Borsuk озброюється ПТРК Spike-ER від ізраїльської компанії Rafael. Він має дальність дії до 8 км та по оптичному волокну передає зображення з ракети до оператора, який може вже після пуску захопити на автосупроводження іншу ціль.

Читайте також: Фінська Patria шукає нового покупця на свою продукцію: яку бронетехніку хоче Японія