Повітряні сили США станом на сьогодні офіційно розписалися, що не мають планів із заміни парка літаків п’ятого покоління F-22 Raptor. Про це заявив голова командування бойових дій служби генерал Кеннет С. Вільсбах. "Чесно кажучи, зараз заміни F-22 немає", - зауважив він. Військовий назвав його "фантастичним літаком" і нагадав, що зараз у службі планують провести декілька модернізацій цієї машини.
Це, своєю чергою, означає що ідея створення винищувача шостого покоління у рамках програми Next Generation Air Dominance (NGAD) потенційно може не отримати необхідної підтримки від ПС США, як розповідають у виданні The War Zone - а саме цей літак позиціювався як заміна легендарних F-22 у службі.
Читайте також: Чому Пентагон списує винищувачі F-22, яких й так усього 165 одиниць
Протягом останніх місяців у США дедалі більше випливає тема з неоднозначним майбутнім програми NGAD, принаймні її "винищувальної" компоненти - передусім через високий цінник літака, який коливається на рівні аж до 300 млн доларів. І хоча міністр ПС США Френк Кендалл нещодавно запевнив, що "концепція сімейства систем NGAD жива та здорова", майбутнє літака сьогодні залишається під питанням.
Хоча, наприклад, той же Вільсбах очікує, що компанію, яка буде займатися розробкою та виробництвом літака у рамках NGAD мають обрати у цьому році відповідно до його очікувань - нагадаємо, йдеться про змагання між Boeing і Lockheed Martin. Водночас генерал відмовився відповідати на питання про те, чи є NGAD заміною для F-22, наголосивши, що юристи порадили не говорити надто багато про NGAD.
Також Вільсбах не озвучив, що могли б зробити ПС США, якщо зрештою NGAD не замінить в строю літаки F-22 - тож цілком ймовірний сценарій, коли F-22 взагалі залишиться без наступника, або ж у службі будуть змушені вдатися до якихось геть неочевидних оригінальних рішень у цьому напрямку.
Він також визначає, що затримка, яка виникла з NGAD, вплине на плани Повітряних сил США списати з озброєння літаки F-22 Block 20, заявивши, що він підтримує ідею залишити ці літаки в строю, бо їх можна було б використати навіть за умови надзвичайної бойової ситуації, а не тільки для навчання. "Вони дуже ефективні", - зауважив генерал.
Нагадаємо, що раніше у ПС США оголосили про плани списати у 2025 році одразу 250 літаків, з яких 32 машини це F-22 у версії Block 20, які їм начебто вже не потрібні. Конгрес традиційно виявився проти таких радикальних планів, наголосивши, що не дозволять службі списати таку значну кількість літаків п’ятого покоління.
Раніше Defense Express розповідав, що за п’ять років США хочуть побудувати сотню "ведених" для F-35 і NGAD - йдеться про безпілотні літальні апарати у рамках програми CCA (Collaborative Combat Aircraft), які будуть виконувати завдання у парі з пілотованими літаками.
Читайте також: F-35 та F-22 – круті літаки, але є одна критична помилка, яку аж ніяк не варто повторювати з NGAD