Окрім відомої проблеми з виробництвом 155-мм артилерійських боєприпасів, яка вже призвела до їх здорожчення до 8 тисяч євро за одиницю, існує ще одна - виробництво твердопаливних двигунів. Бо, наприклад, у США є лише декілька компаній, які їх виготовляють і це впливає на поставки багатьох ракет, включно з GMLRS до HIMARS.
Фактично ця галузь у США була розділена між Aerojet Rocketdyne, яку за 4,7 млрд доларів у січні все ж таки поглинула L3Harris, а також Orbital ATK, яка у 2018 році стала частиною Northrop Grumman. І, як пише Defene One, фактично ринок був розділений між цими двома компаніями, які по черзі та фактично у рівних пропорціях отримували контракти від Пентагону.
Читайте також: У РФ заявили, що навчили літак А-50 наводити зенітні ракети від С-400
Але на фоні значної більшої потреби у твердопаливних двигунах, а вони використовуються усюди, від ПЗРК Stinger та ПТРК Javelin, до ATACMS та Patriot, у США почали розширюватись стартапи. Одним з них став X-Bow, який пропонував створювати ці двигуни за допомогою 3D-друку та розвився не без участі DARPA.
У квітні цього року компанія отримала угоду на розширення на 60 млн доларів, з яких 17,8 млн від Пентагону, а на початку жовтня ще на 64 млн від міноборони на твердопаливні двигуни для гіперзвукових ракет.
Й перша виробнича лінія з виробництва твердопаливних двигунів має запрацювати вже протягом декількох місяців, а у перших планах - їх три за 1,5 року. Їх загальна потужність, як зазначив очільник X-Bow Джейсон Хандлі, має становити 3 млн фунтів (1,3 млн кг) твердого палива на рік.
Він також зазначив, що поки контракти сконцентрували компанію на гіперзвуковому напрямі, з планом виробництва доволі важких 10 000-фунтових (4,5 тонни) твердопаливних двигунів у кількості 300 на рік. Але якщо вимірювати у GMLRS до HIMARS, то це "грубо" 6500 твердопаливних двигунів на рік.
Таким чином у США вже доволі активно "розшивається" вузьке гирло з виробництвом твердопаливних реактивних двигунів. Й цілком очікувано, що кількість аналогічних стартапів на фоні дефіциту озброєння буде лише збільшуватись.
Читайте також: ЄС має конфісковані броньовики і "технічки" Toyota, які можна віддати ЗСУ