xcounter
#

Тафтай обіцяє, що тепер до 2025 року Україна матиме уже вісім супутників

2031
За планом перший з супутників українського угрупування КА "Січ-2-1" має полетіти в космос через кілька днів - 13 січня 2021 року
За планом перший з супутників українського угрупування КА "Січ-2-1" має полетіти в космос через кілька днів - 13 січня 2021 року

Керівник ДКАУ додав нових подробиць в амбітні плани проекту Космічної програми 2021-2025 років

Кількість розвідувальних супутників (космічних апаратів дистанційного зондування Землі) у складі поки віртуального космічного угрупування Україні на 2025 рік на орбіті виросла до восьми одиниць (раніше було сім).

Як повідомив голова Державного космічного агентства Володимир Тафтай виданню "Укрінформ", в цей період планують, окрім КА "Січ-2-1", запустити шість супутників з роздільною здатністю 1 метр та справжній розвідник з надвисокою просторовою розрізненістю у 0,5 метра.

Читайте також: В Україні з'явиться лабораторія для натурних випробувань іонно-плазмових двигунів
Січ-2М
Наразі не відомо про розробку проекту супутника з високою просторовою роздільністю у 1 метр. В першій редакції проекту Космічної програми йшлося про витрати на його розробку та на розробку вітчизняного сканера для КА таких типів

"У програмі є три магістральні напрями – створення космічних систем спостереження Землі та потужної ракетної техніки, впровадження новітніх космічних технологій на ринку послуг та масштабний R&D. Конкретніше: вісім українських супутників на орбіті – один апарат середньої просторової розрізненості ("Січ-2-1" з роздільною здатністю 7,8 метра на 1 піксель), шість апаратів – високої (1 метр) та один – надвисокої (0,5 метра)", – розповів очільник ДКАУ.

Січ-3-0
В Україні наразі немає технологій з виробництва оптико-електронних модулів з просторовою розрізненістю до 0,5 метра

Також програмою до 2025 року передбачається створення нових ракет-носіїв - важкого класу (Зеніт-7Н), середнього ("Циклон-4М") та легкого ("Циклон-1") класів й розробка ракетно-космічних комплексів надлегкого класу.

Циклон-4М
РН "Циклон-4М" через кілька років можливо почнуть запускати з космодрому в Канаді

За словами Володимира Тафтая, в рамках участі у міжнародних проектах спільно з NASA та Європейським космічним агентством, окрім виготовлення компонентів для ракет-носіїв "Антарес" (Antares) та "Вега" (Vega), також планується створення космічних систем моніторингу навколоземного космічного простору, апаратів для дослідження іоносфери та атмосферного аерозолю, новітніх приладів.

Крім цього, Україна, в межах міжнародного проєкту "Артеміда", може взяти участь у створенні Місячного модуля, проєктуванні та розробленні засобів, систем і приладів для перспективної Місячної місії.

Українська антарктична станція Академік Вернадський
Українська антарктична станція "Академік Вернадський"

Ще однім цікавим проектом є план з розгортання командно-вимірювальної станції телеметричної інформації на український науковій станції "Академік Вернадський" в Антарктиді.

Січ-2-1
Вага "Січ-2-1" - 180 кг. Вага супутника з роздільною здатністю 0,5 метра "Січ-3-0" - 900 кг, а його орієнтовна вартість від $70 до $100 млн

Водночас нагадаємо, що втілення таких великих проектів за короткий час потребують не тільки значних компетенцій в розробці (за 30 років Україна створила лише дев'ять КА, якщо рахувати поки не запущений "Січ-2-1" та не запущений супутник зв'язку), а й великого та сталого фінансування. При цьому проект Космічної програми 2021-2025 років й досі Верховною радою не розглянутий і не прийнятий.

супутники України
За 30 років Незалежності Україна запустила в космос лише 7 супутників (з них два прості мікросупутники) й створила ще два не запущені космічні апарати

Як при подібній затримці в ДКАУ розраховують встигнути розробити, зібрати та запустити на орбіту сім нових супутників у термін 3-4 роки - не зовсім зрозуміло. Особливо з огляду на історію "Січ-2-1", який тільки доопрацьовували та готували до пуску майже 2 роки і який є набагато простішим та дешевшим за більш "просунуті" супутники спостереження Землі з "космічного угрупування".

Читайте також: Модернізація радіотелескопу Центра космічних досліджень і зв'язку України буде завершена у 2022 році