xcounter
#

Один з потенційних донорів F-18 відмовився передавати літаки Україні, бо самі мають під боком РФ

9669
Один з потенційних донорів F-18 відмовився передавати літаки Україні, бо самі мають під боком РФ

Хоча насправді варіант з передачею Україні фінських F/A-18 з самого початку виглядав малоймовірним

Україна не отримає винищувачі F/A-18 від Фінляндії у короткостроковій перспективі, водночас передача цих машин у середньо- чи довгостроковій перспективі теж під великим питанням – такий висновок можна зробити зі слів Президента країни Саулі Нііністьо. Свою позицію щодо передачі літаків Україні він висловив під час спільної пресконференції з Президентом України Володимиром Зеленським у Гельсінкі.

Нагадаємо, що всього в активі Фінляндії наразі є 55 винищувачів F/A-18C і сім винищувачів 7 F/A-18D – всього 62 літаки, і ще в грудні 2021 країна офіційно оголосила про закупівлю 64 винищувачів п’ятого покоління F-35 на заміну своїм F-18. Тоді ж повідомлялося, що перші F-35 мають бути доставлені у 2026 році, а відправку F-18 на "пенсію" відклали до 2028-2030 років.

Читайте також: Ще одна і напевно ключова проблема з радянськими винищувачами, яка аргументує потребу у F-16

І от сьогодні Нііністьо відзначає, що Фінляндія не зможе передати Україні свої F-18, поки країна не отримає F-35 на заміну Hornet – водночас передача літаків навіть після виведення з експлуатації теж малоймовірна, оскільки "до того часу Hornet фактично вже будуть небоєздатні.

Нагадаємо, що ще в березні цього року прем’єр-міністр Фінляндії Санна Марін під час свого візиту в Київ відзначала, що країна може розглянути питання передачі Україні винищувачів, однак з цією інформацією безпосередньо в Фінляндії, схоже, тоді вийшов фальстарт – бо низка посадовців після цього заявили про свої сумніви стосовно цього питання.

Зокрема очільник оборонного відомства Фінляндії Антті Кайкконен відзначив, що F-18 поки що потрібні країні для захисту власних кордонів і що передача цих літаків загалом буде "складною задачею".

F-18 Австралія Україна
F/A-18 Hornet. Фото: Royal Australian Air Force

Разом з тим нагадаємо, що Фінляндія сьогодні не єдиний потенційний донор F-18 для ПС ЗСУ – зокрема Австралія має півсотні F/A-18 на складі на складі, і їх цілком можна було б передати Україні.

Читайте також: Ракета-"вбивця С-400" стане ще й вбивцею кораблів: F-18 влучив AARGM-ER у ціль в морі