xcounter
#

У Австралії півсотні F/A-18 на складі - все що потрібно просто передати їх Україні

F/A-18 Hornet (всі фото: Royal Australian Air Force)
F/A-18 Hornet (всі фото: Royal Australian Air Force)
30506

Прямо зараз в Австралії 46 багатоцільових винищувачів F/A-18, які вони вже вивели з експлуатації й хотіли продати приватній компанії, а якщо не вийде - то просто утилізувати

Австралія, яка вже передає у вигляді допомоги, а також продає до України озброєння, цілком може самостійно розв'язати питання із винищувачами для Повітряних Сил. Бо просто тримає 46 багатоцільових винищувачів F/A-18 Hornet на складі після їх виведення з експлуатації у 2021 році та заміни на F-35.

Ці літаки ще у 2020 році хотіли продати американський приватній компанії Air USA, яка зараз має назву Ravn Aerospace та займається підготовкою пілотів. І про це у матеріалі із закликом без жодних затримок передати ці машини Україні пише The Drive, бо поки ці машини залишаються в Австралії й угода не укладена. Більше того, якщо вона не буде підписана, F/A-18 Hornet можуть просто утилізувати.

Читайте також: Бундесвер "вражає" планом модернізації по 16 машин Puma на рік, при тому що нові БМП не купуватимуть

При цьому з усіх можливих сторін - це просто ідеальний варіант для України, особливо якщо розділити питання посилення Повітряних Сил України для перемоги та їх обрис після перемоги.

F/A-18 Hornet австралія

По-перше, F/A-18 Hornet в австралійських повітряних силах були модернізовані до рівня A++, яка фактично тотожна версії F/A-18C/D, з інтеграцією радара AN/APG-73.

Серед озброєння машини - ракети "повітря-повітря" AIM-120 AMRAAM та ASRAAM, з номенклатури високоточного озброєння для ураження наземних цілей - все необхідне, від Paveway II та JDAM-ER до стелс AGM-158 JASSM та Harpoon.

F/A-18 Hornet
F/A-18 Hornet - одразу 12 рішень проти російських літаків під крилом та фюзеляжем

По-друге, хоча машини налітали доволі великі строки, а отримала їх Австралія ще у 1985-1988 роках, ці машини сконструйовані для експлуатації у жорстких умовах авіаносців та соленої води. Але вони весь час експлуатувались лише на наземних базах.

Більше того, через брак пілотів у Австралії у 90-х роках був проміжок, коли літаки експлуатувались менш інтенсивно. Тобто ці машини у значно кращому стані ніж будь-який F/A-18 Hornet морського базування, які злітають за допомогою катапульти та сідають на палубу без вирівнювання та гальмують завдяки аерофінішеру.

По-третє, з огляду на все, окрім того, що епоха F/A-18 вже завершується, ця машина за цілим рядом параметрів краща за легкий F-16. Це природно, бо F/A-18 Hornet створювався, як палубна машина, яка має вирішувати всі задачі, бо на авіаносці банально немає місця для "зоопарку" різноманітних літаків.

F/A-18 Hornet
F/A-18 Hornet з контейнерами ALQ-99 для протидії РЛС противника

Й саме F/A-18 має можливість не тільки вести повноцінний повітряний бій та завдавати високоточні удари, а навіть й бути повітряним танкером. І як дводвигунна машина має кращі льотні характеристики за однодвигунний F-16. Але й цілком закономірно, й це має значення під час вибору машини "мирного часу", вищу вартість, як за борт, так й за годину польоту.

На останок, для умов, коли мова йде про реальну бойову експлуатацію в об'єктивно не самих ідеальних умовах та з очевидними складнощами в обслуговуванні, знайти кращий винищувач ніж сконструйований для експлуатації в обмеженому просторі авіаносця штатною командою - складно.

F/A-18 Hornet

Єдине на що необхідно звернути увагу, що мова йде про F/A-18 Hornet, а не про глибоко модернізовані F/A-18E/F Super Hornet. Але у випадку, коли мова йде про 46 машин, які може поставити одна країна взагалі без загрози для власної обороноздатності, це вже не має значення. Тим паче рішення відносно них об'єктивно залежить лише від самої Австралії та США, які мають ухвалити дозвіл на реекспорт. Й це навіть легше за варіант з умовною європейською коаліцією F-16.

Звісно залишається питання навчання пілотів, про строки якого, як мантру повторюють не тільки у США, але й тепер у Європі. Але це питання вирішується, як пише видання, шляхом залучення всіх можливих ресурсів країн-операторів F/A-18, а це не тільки США та Австралія, але й Фінляндія та Іспанія. А також приватних компаній, які на цьому спеціалізуються. Від себе можемо додати й озвучену на рівні українського уряду пропозицію для іноземних пілотів.

F/A-18 Hornet

Також зазначимо, що у короткостроковій перспективі питання запчастин для цих машин не є проблемою, бо всі поточні оператори F/A-18 Hornet, які передають Україні озброєння - виводять їх з експлуатації. Тобто вивільняються, якщо не літаки, то певні запаси комплектуючих точно.

"Отже, зважаючи на це, винищувач, який зараз потрібен Україні, перебуває на складі в Австралії. Ці літаки терміново потрібні. Вони мають бути передані в дар Україні негайно, і має бути розроблена якнайшвидша програма навчання, щоб доставити ці літаки до України з екіпажами, готовими використовувати та обслуговувати їх якнайшвидше", - резюмує видання.

Читайте також: Данія та Нідерланди передадуть ЗСУ Leopard 2, але не раніше 2024 року, у версії A4 та не з власних запасів