xcounter
#

Чим круті боєприпаси SMArt, якими ЗСУ б’ють ворога, і в чому критична перевага над Excalibur чи Vulcan

15740
Постріл з САУ PzH 2000, фото – 43-ї окремої артилерійської бригади ЗСУ
Постріл з САУ PzH 2000, фото – 43-ї окремої артилерійської бригади ЗСУ

Сили оборони України мають на озброєнні такі боєприпаси, як німецькі SMArt 155 для САУ PzH 2000 — що про них говорять наші артилеристи

Ще в липні 2022 року Генштаб ЗСУ опублікував цікаве відео, на якому можна було роздивитися, як наші військові б’ють по рашистах незвичними 155-мм снарядами, що можуть нищити одразу дві цілі — зрештою виявилося, що в активі Сил оборони України є такі високоточні боєприпаси, як SMArt, які використовуються з німецької самохідної артилерійської установки PzH 2000.

Тож не менш цікавим у цьому контексті є інтерв’ю соціально-побутового журналу "Водограй" з Андрієм Кобзарем, артилеристом та командиром розрахунку PzH 2000, екс-військовослужбовцем ЗСУ, який розповів деякі подробиці про особливості та ефективність використання цих 155-мм артилерійських боєприпасів.

Читайте також: США зроблять 547 ракет до NASAMS, на це Україна може розраховувати

За його словами, їхній розрахунок отримав партію цих артилерійських боєприпасів у кінці лютого 2023 року "в достатній кількості". Ці снаряди мають свою специфіку застосування, тому передусім треба було зрозуміти, як вони працюють і як їх можна найефективніше використовувати для знищення озброєння та військової техніки російського окупаційного війська.

SMArt 155
SMArt 155

За півтора місяця активної експлуатації цих боєприпасів розрахунок САУ PzH 2000 командира Андрія Кобзаря витратив 136 боєприпасів, з них 36 пішло на "пристрілку", сотня, що залишилася — для ураження доволі значної кількості цілі, а це 41 танк, а також неназвана кількість іншого озброєння — бойових машин піхоти, буксированих гармат та вантажівок.

"Зброя [боєприпаси SMArt] дуже ефективна, від неї ніщо не рятує", — відзначає екс-військовослужбовець Кобзар. Перевага таких 155-мм снарядів у порівнянні з тими ж M982 Excalibur чи Vulcan, які наводяться по GPS полягає в тому, що противник взагалі не може їх заглушити.

Військовий наголошує — датчики, які є у суббоєприпасах (їх у снаряді два) працюють надійно і дуже чітко визначають ворожі цілі, ідентифікуючи, чи це не макет або "обманка". Завдання розрахунку САУ — правильно запрограмувати підривник. Ще з цікавого — суббоєприпаси оснащені бойовим ядром з ніобію, яке ефективно уражає техніку навіть зі встановленими "мангалами".

Тож, судячи з усього, єдиний справжній недолік, пов’язаний з цими боєприпасами — це їхня кількість. Невідомо, скільки всього боєприпасів SMArt чи їхніх аналогів було поставлено Силам оборони України, але тут можна згадати, що ці боєприпаси виготовляли ще на початку 2000-х років, і тоді всього було зроблено 12 тисяч боєприпасів, з них 9 тисяч пішло німецькій армії, і лише 3 тисячі — на експорт.

А от вже восени 2022 року стало відомо, що Німеччина відновить виробництво SMArt 155, але на це знадобиться п’ять років. Крім того, варто розуміти, що вартість такого боєприпасу коливається на рівні десятків тисяч доларів. Втім, вона компенсується високою ефективністю цього озброєння.

Читайте також: "Панцир" чи Magura з Р-73: є дві версії, як рашисти втратили свій Ка-29, і обидві досить цікаві