xcounter
#

Чи треба АЗС на орбіті: космічні сили США сумніваються у доцільності створення систем орбітальної дозаправки супутників

1092
Візуалізація проекту GAS-T для дозаправки супутників. Зображення: Northrop Grumman
Візуалізація проекту GAS-T для дозаправки супутників. Зображення: Northrop Grumman

Космічні сили США оцінюють, що ефективніше для оборони - орбітальні станції дозаправки супутників чи масовий запуск дешевших малих апаратів

Космічні сили США поки що не впевнені у доцільності розробки систем дозаправлення супутників у космосі. Альтернативою до проєкту виступає запуск нових недорогих невеликих супутників.

Наразі вже ведеться підготовка до проведення перших космічних експериментів щодо дозаправлення супутників на орбіті, на що у 2025 фінансовому році подали запит на виділення 20 млн доларів, повідомляє DefenseScoop. Однак, всередині Космічних сил тривають дебати щодо військових переваг інвестування у цей напрям та доцільності спрямування на нього великих коштів.

Читайте також: Гуам майже вдвічі менший за Київ, але там військові США досі не збудували навіть ангари під THAAD
Концепція мережі станцій дозаправлення супутників Orbit Fab
Концепція мережі станцій дозаправлення супутників Orbit Fab. Зображення: Lockheed Martin

Від Defense Express можна додати, що проєкт передбачає створення орбітальних сервісних модулів, які будуть використовуватися як причали та станції дозаправлення для супутників. На додачу до цього планувалося навіть можливе проведення мінімального ремонту в дистанційно-автоматичному режимі. Можна зазначити, що компанії Orbit Fab і Northrop Grumman уже отримали контракти на випробування у цьому напрямку.

Комерційні компанії заявляють, що доступ до додаткового пального на орбіті розширить можливості маневрування, чим можна буде мінімізувати зіткнення з космічним сміттям. Також це зможе дозволить збільшити життєвий цикл супутників, особливо великих та дорогих на геостаціонарній орбіті, на заміну яких потрібно роки та мільярди доларів.

Концепція станції дозаправлення супутників Orbit Fab
Концепція станції дозаправлення супутників Orbit Fab. Зображення: Orbit Fab

Однак у такого привабливого концепту є свої нюанси. Хоча дозаправлення дозволяє подовжити життєвий цикл, воно не вирішує аварій та закінчення життєвого циклу інших компонентів супутника, тобто питання дорогої заміни не вирішується повністю. Також реалізація подібного масштабного проєкту вимагає додаткових коштів, які доведеться перенаправити з інших оборонних космічних програм.

З іншого боку космічні сили США хочуть мати у майбутньому сотні менших супутників, які дешевше будувати та запускати. Це дозволить у випадку поламки одного космічного апарата замінити його місце іншим. Також подібний підхід дозволить швидше та частіше оновлювати архітектуру супутників та інтегрувати нові технології.

Малі супутники для геостаціонарних телекомунікаційних послуг від Astranis
Ілюстрація малих супутників нового покоління компанії Astranis для геостаціонарних телекомунікаційних послуг. Зображення: Astranis

Поки що космічні сили проводять оцінку проєктів та потенційної вигоди від них для військових. Наразі планується проведення низки експериментів та випробувань у рамках робіт над дозаправленням в космосі, після чого буде прийняте подальше рішення щодо фінансування напрямку.

Читайте також: Пентагон спише унікальний командний корабель для управління силами НАТО у Європі - USS Mount Whitney