xcounter
#

У Польщі аргументують: майбутній танк для Східноєвропейського ТВД має бути легшим навіть за корейський K2

3890
K2 ЗС Польщі (всі фото: Ministerstwo Obrony Narodowej)
K2 ЗС Польщі (всі фото: Ministerstwo Obrony Narodowej)

Попри те, що часто говорять про європейський театр бойових дій та його умови, у Східній Європі вони дещо відрізняються, тому не лише 70-тонні Abrams та Leopard 2, а навіть й корейські K2 - не зовсім те, що потрібно

Польща має досвід експлуатації радянських Т-72, власної його модернізації PT-91 Twardy, німецьких Leopard 2 у версіях А4, А5 та власної PL, а також Abrams, у версії M1A1 та віднедавна M1A2 SEPv3, а також корейських K2. І саме таке різноманіття танкового парку, а також аналіз досвіду України, дозволяє робити полякам цікаві висновки щодо дуже дискусійного питання щодо майбутнього танка на полі бою.

Зокрема у публікації на Defense24 екс-командувач сухопутними військами збройних сил Польщі Вальдемар Скшипчак пише, що реальність боїв прямо говорить - ні про ніякі "сутінки танків" мова не йде. Але потребує коригування розуміння того, що танк створюється під конкретний театр бойових дій.

Читайте також: В Іспанії бідкаються, що їх не пустили у проєкт євротанка MGCS, а Франція "перетягує ковдру" з винищувачем FCAS
PT-91 Twardy
PT-91 Twardy

При цьому нібито єдиний європейський театр військових дій насправді складається з окремих регіонів з різними умовами. І для Польщі, а з нею і для України, важливо розуміти аспекти саме окремого Східноєвропейського театру військових дій, який охоплює частину РФ, Україну, Польщу, Білорусь, країни Балтії, Молдову, Румунію, Словаччину, Чехію та Угорщину.

Східноєвропейський ТВД характеризується різноманітним рельєфом та кліматичними умовами, які прямо впливають на прохідність танків. При цьому країни НАТО з досвідом реальної бойової експлуатації танків у таких умовах за останні десятиріччя не зустрічались. А на розвиток західних танків вплинули доктрини, які були розроблені за досвідом війн в Іраку та Афганістані.

Abrams
Abrams

Як пише Скшипчак, важливо розуміти, що лише 20-25% східноєвропейського ТВД є танкопрохідними впродовж усього року. Вся інша територія стає доступною для використання танків не лише за певних сезонів, а й погодних та гідрологічних умов, які можуть мати дуже динамічний характер, який помножується на різноманітний рельєф.

Враховуючи це у Польщі за останні 30 років всі власні проєкти національних танків виходили з того, що вони мають бути вагою 42-45 тонн. Але жодний з них не був реалізований. Більше того, збройні сили Польщі послідовно закупили Leopard 2 та Abrams (M1A2 SEPv3 важить 66,8 т), які значно перевищують ці позначки. Навіть легший корейський K2 - 56 тонн, що насправді приблизно відповідає візі Leopard 2A4. Саме тому Скшипчак вважає, що збройні сили повинні мати танк з меншою вагою та взагалі не розглядати щось на кшталт Leopard 2A8.

Leopard 2A5
Leopard 2A5

Він також нагадує настанови Джорджа Паттона, який був не лише теоретиком й практиком танкового бою та підкреслював, що "піхота рухає танки". І зараз це про необхідність забезпечення дій танка в умовах тотальної дронезації поля бою. Більше того, необхідно взагалі провести аналіз театру військових дій аж до тактичного рівня з метою аналізу можливості використання важких танкових з'єднань.

K2 танк

З боку Defense Express нагадаємо, що до питання "чи є майбутнє у танка" одразу треба додавати, "чи є майбутнє у БМП", які насправді нерозривно пов'язані один з одним. Особливо, якщо виходити з концепції, що ідеальна вага танка для Східної Європи до 42-45 тонн, бо до цього параметра вже впритул підібрались БМП. І цим питанням вже задались й німці, розглянувши різні варіанти, від супер-БМП до російських "банзай-атак" на мотоциклах.

Читайте також: В'єтнам, який літає виключно на "Сушках", наблизився до угоди з розряду неймовірне - одразу 24 F-16