Між США та Саудівською Аравією наближається укладання масштабної угоди на продаж озброєння на загальну суму близько 100 млрд доларів. Її офіційне оголошення очікується у травні, коли Дональд Трамп прибуде з візитом до Ер-Ріяду.
Про це, з посиланням одразу на шість незалежних джерел, повідомляє Reuters, зазначивши, що в угоді будуть брати участь Lockheed Martin, RTX (Raytheon), Boeing, Northrop Grumman, General Atomics. Тобто майже всі американські топ-виробники озброєння.
Читайте також: Нідерланди розписали на яку нову зброю витратять до 6 млрд євро: і це чудова перевірка реальних пріоритетів
Наразі що саме американці будуть пропонувати саудівцям невідомо, але джерела зазначають, що Lockheed Martin буде просувати "ряд сучасного озброєння", включно з транспортним літаком C-130. Але не F-35, якими Ер-Ріяд вже цікавився.

Це пов'язано із тим, що Ізраїль виступає проти руйнування своєї монополії на володіння винищувачами п'ятого покоління на Близькому Сході. Зокрема через це зірвалась угода з Об'єднаними Арабськими Еміратами, які почали приглядатись до корейського KF-21. Але важливо нагадати, що дозвіл на продаж F-35 був виданий за годину до інавгурації президента США Джо Байдена адміністрацією першої каденції Трампа.
Також діяльність трампістів постійно виходить за межі прогнозування можливих логічних дій, а тому не слід відкидати альтернативні сценарії. Зокрема зараз Саудівська Аравія з винищувачів має 72 Eurofighter Typhoon, 211 F-15 у різних модифікаціях та 81 вже застарілих Tornado, які у строю з кінця 80-х. Якраз ці машини активно потребують заміни, бо модернізація замовлена у Великій Британії у 2006 році дозволяла продовжити їх експлуатацію до 2020-х років.

Ер-Ріяд розглядав варіант їх заміни на додаткові Eurofighter Typhoon, але зіткнувся з блокуванням Німеччини цих постачань. На тлі чого американські F-35 виглядають альтернативою з аналогічною досяжністю, але значно цікавіші. Більше того, Саудівську Аравію не допустили до розробки винищувача шостого покоління Tempest, що розробляється Великою Британією, Японією та Італією.
І тепер Дональду Трампу з боку Саудівської Аравії може бути запропонована дуже цікава угода (прямо great deal) саме щодо F-35. При цьому можливо навіть за значно вищою ціною, разом із величезною кількістю іншого озброєння, а також обіцянкою влити в економіку США 1 трлн доларів, про яку вже говорив Трамп.
Разом із цим американський ОПК фактично монополізує за собою наповнений грошима ринок Саудівської Аравії, викинувши звідти ЄС. Що також може бути дуже цікавим особисто Трампу. Також у портфелях інших згаданих компаній - Raytheon, Boeing, Northrop Grumman є зброя, яка також роками не підлягала продажу мусульманським країнам Близького Сходу. А на противагу цьому дійсно казково багатому ринку - лише лобізм Ізраїлю, але дуже потужний.
Читайте також: Польща випробувала цікаву 300-мм ракету-носій, що вийшла на висоту 100 км і потім може стати засобом ППО