Спільний проєкт Великої Британії, Японії та Італії Global Combat Air Programme (GCAP) зі створення винищувача шостого покоління Tempest та всіх інших додаткових систем на кшталт "вірних відомих" вперше зустрівся з критикою від одного з членів.
І ця критика пролунала з вуст міністра оборони Італії Гвідо Кросетто, який назвав позицію Лондона егоїстичною. При цьому офіційно всі три країни наприкінці 2024 року утворили спільне підприємство з рівними частками.
Читайте також: Якщо рашисти кажуть про стрільбу із БМД-4М по БПЛА, то на що звернути увагу
"Ви повинні зруйнувати деякі бар’єри егоїзму. Італія зруйнувала їх повністю, Японія - майже повністю. Мені здається, що Велика Британія набагато неохоче робить це, і це помилка, тому що егоїзм - найлютіший ворог націй", - заявив очільник італійського оборонного відомства в інтерв'ю Reuters. А також додав, що виступає до приєднання до програми Саудівської Аравії.

І з боку Defense Express нагадаємо, що від Італії проєкт GCAP реалізує конгломерат Leonardo, у складі якого є доволі потужні авіаційні підрозділи, наприклад Alenia Aermacchi та Agusta. Також італійці володіють частками та відповідними науковими та виробничими потужностями в Eurofighter GmbH (21%), NHIndustries (32%), а також ракетному конгломераті MBDA (25%).
Щодо ролі Японії, то це понад 130 японських підприємств, які об'єднались навколо Mitsubishi Heavy Industries у ситуаційний конгломерат JAIEC. І в активі японців за останні десятиріччя лише випуск версій американських машин та експеримент з X-2 Shinshin.
І можливо саме тому у Великій Британії, де до речі має діяти штаб-квартира об'єднання, можуть все ж таки вбачати себе ключовими у проєкті. При цьому можливо на це навіть назва винищувача натякає. Бо Tempest це назва британського винищувача часів Другої світової війни, який був створений Hawker, що у 1977 році став частиною British Aerospace, теперішньої BAE Systems. І якраз BAE Systems представляє Велику Британію у проєкті GCAP.
Більше того, реальна британська участь у ряді ключових компонентів ширша за формальні 33%. Бо двигуни для Tempest робить Rolls-Royce, але він виступає лише підрядником BAE Systems.
Але будь-які суперечки у спільному проєкті можуть лише відтермінувати строки його реалізації. А наразі проєкт GCAP демонструє значно більший прогрес ніж проєкт FCAS який веде Франція, Німеччина та Іспанія. При цьому у Парижі очільник Dassault Aviation під час парламентських слухань вже прямо натякнув, що Франція може вийти з програми винищувача FCAS і зробити свій літак, а от німці та іспанці - навряд.
Читайте також: Проєкт локалізації ракет до корейських аналогів HIMARS у Польщі стартував: скільки часу піде на реалізацію