xcounter
#

Італія критикує партнерів по винищувачу шостого покоління Tempest - не діляться напрацюваннями

6862
Tempest, концепт від Leonardo
Tempest, концепт від Leonardo

GCAP є спільним проєктом Великої Британії, Японії та Італії зі створення винищувача шостого покоління Tempest і хоча він просувався зі значно меншими скандалами ніж конкурент FCAS, перша маленька тріщинка по ньому вже побігла

Спільний проєкт Великої Британії, Японії та Італії Global Combat Air Programme (GCAP) зі створення винищувача шостого покоління Tempest та всіх інших додаткових систем на кшталт "вірних відомих" вперше зустрівся з критикою від одного з членів.

І ця критика пролунала з вуст міністра оборони Італії Гвідо Кросетто, який назвав позицію Лондона егоїстичною. При цьому офіційно всі три країни наприкінці 2024 року утворили спільне підприємство з рівними частками.

Читайте також: Якщо рашисти кажуть про стрільбу із БМД-4М по БПЛА, то на що звернути увагу

"Ви повинні зруйнувати деякі бар’єри егоїзму. Італія зруйнувала їх повністю, Японія - майже повністю. Мені здається, що Велика Британія набагато неохоче робить це, і це помилка, тому що егоїзм - найлютіший ворог націй", - заявив очільник італійського оборонного відомства в інтерв'ю Reuters. А також додав, що виступає до приєднання до програми Саудівської Аравії.

Global Combat Air Programme
Global Combat Air Programme

І з боку Defense Express нагадаємо, що від Італії проєкт GCAP реалізує конгломерат Leonardo, у складі якого є доволі потужні авіаційні підрозділи, наприклад Alenia Aermacchi та Agusta. Також італійці володіють частками та відповідними науковими та виробничими потужностями в Eurofighter GmbH (21%), NHIndustries (32%), а також ракетному конгломераті MBDA (25%).

Щодо ролі Японії, то це понад 130 японських підприємств, які об'єднались навколо Mitsubishi Heavy Industries у ситуаційний конгломерат JAIEC. І в активі японців за останні десятиріччя лише випуск версій американських машин та експеримент з X-2 Shinshin.

І можливо саме тому у Великій Британії, де до речі має діяти штаб-квартира об'єднання, можуть все ж таки вбачати себе ключовими у проєкті. При цьому можливо на це навіть назва винищувача натякає. Бо Tempest це назва британського винищувача часів Другої світової війни, який був створений Hawker, що у 1977 році став частиною British Aerospace, теперішньої BAE Systems. І якраз BAE Systems представляє Велику Британію у проєкті GCAP.

Більше того, реальна британська участь у ряді ключових компонентів ширша за формальні 33%. Бо двигуни для Tempest робить Rolls-Royce, але він виступає лише підрядником BAE Systems.

Але будь-які суперечки у спільному проєкті можуть лише відтермінувати строки його реалізації. А наразі проєкт GCAP демонструє значно більший прогрес ніж проєкт FCAS який веде Франція, Німеччина та Іспанія. При цьому у Парижі очільник Dassault Aviation під час парламентських слухань вже прямо натякнув, що Франція може вийти з програми винищувача FCAS і зробити свій літак, а от німці та іспанці - навряд.

Читайте також: Проєкт локалізації ракет до корейських аналогів HIMARS у Польщі стартував: скільки часу піде на реалізацію