Самохідна артилерійська установка Dana-M2 від чеської компанії Excalibur Army розпочала цикл випробувань в Україні на військовому полігоні у Рівненській області.
Читайте також: Черговий етап випробувань Мі-2МСБ завершено: ЗСУ фактично отримали новий навчально-бойовий вертоліт
Defense Express отримав унікальну можливість прослідкувати за ходом цих тестів та публікує фото з випробувань Dana-M2 в Україні.
Колісна САУ Dana-M2 розглядається у якості заміни причіпних радянських гаубиць Д-20, які були розроблені ще у 1947 році.
А до строків реального потрапляння таких снарядів у війська необхідно приплюсувати кількарічні державні випробування, час на розгортання серійного виробництва та створення мінімально необхідних запасів на складах.
Головна перевага Dana-M2 у тому, що колісна САУ на порядки мобільніша за причепну гармату. Просто мовою: поки розрахунок Д-20 буде готуватися до стрільби, колісна САУ вже відстріляється та покине позицію. В умовах сучасної контрбатарейної боротьби це дозволяє уникати ворожого вогню та зберегти життя військових. Ба більше, саме на мобільність та мінімізацію часу на відкриття вогню та зміну позицію у Dana-M2 зроблений головний акцент.
А також - систему навігації не тільки по GPS, але і за допомогою високоточного інерційного блоку, який дозволяє визначати свої координати навіть під час активного застосування засобів РЕБ.
Все це дозволяє Dana-M2 розгорнутись та зробити перший постріл максимум за 90 секунд, а згорнутися та покинути позицію - за 60 секунд. Для Д-20 чи "Акації" ці показники вимірюються вже у хвилинах.
Загалом 30-тонна Dana-M2 може розганятися до 90 км/год по дорогах та рухатись зі швидкістю у 25 км/год по бездоріжжю.
Тепер Збройні Сили України мають оцінити всі ці можливості Dana-M2 та зробити свій вибір. У випадку позитивного рішення - українське військо, відповідно до раніше оголошених домовленостей, може розраховувати на 26 одиниць чеських САУ за 40,3 млн доларів.
Водночас Excalibur Army вже повідомило, що контракт передбачає можливість локалізації частини виробництва Dana-M2, включно із подальшим обслуговуванням та модернізацією силами саме українського оборонно-промислового комплексу.
З боку Defense Express зазначимо, що поки, окрім Чехії, жодна країна не запропонувала Україні аналогічні САУ. А гіпотетичний вибір посеред інших зразків може доволі швидко завершитись через брак коштів: наприклад, французький Caesar для Марокко коштував (разом зі снарядами та усіма супутніми послугами) 9 млн доларів за одиницю.
Також маємо нагадати, що Міноборони неодноразово підкреслювало, що 152-мм Dana-M2 не є конкурентом вітчизняній 155-мм "Богдані", яка має надійти до артилерійських бригад.
Але попри те, що попередні випробування вітчизняної САУ анонсували на початок весни, для чого Міноборони вже закупило всі необхідні 155-мм снаряди та навіть закликало розпочати тести "у найближчий час", будь-якої публічної інформації щодо їх проведення - немає.
Також зазначимо, що Defense Express готує окремий відеосюжет, в якому не тільки покаже, як проходили випробування, але і поспілкується з виробниками Dana-M2 з Excalibur Army, артилеристами ЗСУ та представниками Міноборони України.
Тому у читачів Defense Express є унікальна можливість запропонувати у коментарях свої запитання. Найцікавіші з них ми задамо розробникам та військовим.
Читайте також: Bayraktar TB2 ЗСУ діяв поблизу окупованого Криму та Донбасу разом із БПЛА та літаками НАТО (оновлено)