xcounter
#
США замінює легендарну М4А1 на автомат калібром 6,8 мм: огляд учасників програми NGSW

США замінює легендарну М4А1 на автомат калібром 6,8 мм: огляд учасників програми NGSW

8161

Програма Next Generation Squad Weapons вийшла на фінішну пряму

Армія США вийшла на завершальні етапи з вибору штурмової гвинтівки за програмою Next Generation Squad Weapons, мета якої - замінити М4А1. Перші партії нових автоматів мають надійти до військових частин сил спеціальних операцій, зокрема до 75-го полку "рейнджерів".

Свої штурмові гвинтівки у рамках програми поставлять General Dynamics Ordnance & Tactical Systems, Textron Systems, а також Sig Sauer. Після реальної есплуатації у військах Пентагон обере один з варіантів та з 2023 року розпочне постачання до армії.

Читайте також: Боєприпасне прокляття України

Причиною відмови М4А1, який знаходиться на озброєнні армії США з 1994 року, стало зростання рівня індивідуального захисту бійців у арміях світу, зокрема стрімке розповсюдження бронежилетів. В цих умовах ставший вже класичним патрон 5,56×45 не задовольняє військових. Водночас куля калібром 6,8 мм має більшу енергію ніж 5,56, а важить менше за 7,62.

M4 армия США
Образ американського солдата з М4 потроху відходить в небуття

Окрім штурмових гвинтівок компанії також мають представити і легкі кулемети на заміну М249. Defense Express підготував огляд кожного зразка які беруть участь у програмі Next Generation Squad Weapons.

Textron та телескопічний боєприпас

Умови програми Next Generation Squad Weapons дали зброярам досить широкий простір для експериментів. Зокрема умовами конкурсу визначається лише калібр кулі у 6,8 мм.

Тому американский обороний конгломерат Textron Systems вирішив зробити ставку на доволі революційні телескопічні патрони. Їх ідея полягає у утоплені кулі у пороху всередині пластикової гільзи. Це дозволяє значно зменшити довжину патрону, а за рахунок відмови від металевої гільзи - зменшити вагу.

Textron Next Generation Squad Weapons
Проект від Textron

Але використання такого боєприпасу потягнуло за собою ускладнення автоматики роботи гвинтівки, яка має рухомий у вертикальній площині патроник, додаткові тяги, пружини та окремий простір для стріляної гільзи.

На практиці, окрім ускладнення конструкції та появи додаткових рухомих частин, це призвело до розміщення вікна вибросу гільзи на цівку поряд із рукою стрільця.

Загалом зазначається, що вага штурмової гвинтівки Textron меньше за 4,5 кг. Проте питання наскільки реальною буде її експлуатація у бойових умовах - поки залишається невизначеним. Як і готовність Пентагону взяти на озброєння революційний телескопічний патрон.

Булпап від General Dynamics

Попри реальний спад популярності булпапної схеми, General Dynamics у програмі Next Generation Squad Weapons зробила ставку саме на неї. Цей крок доволі ризиковий сам по собі, а особливо у США, де, попри величезний цивільний ринок озброєння, булпап-гвинтівки досить вважаються екзотикою.

Проте у відповідь представники General Dynamicsговорять лише одне - довжина ствола. Завдяки схемі булпап вдається розмістити 20-дюймовий ствол у габаритах M4A1, який оснащуєтся стволом у 14,5-дюйми. Це дає більшу точність вогню, на яку і робить ставку розробник.

General Dynamics Textron Next Generation Squad Weapons
Проект від General Dynamics

Автоматика гвинтівки традиційна з верхнім розташуванням газового поршня, проте використана система з амортизацією віддачі, а на стволі змонтований масивний глушник.

Водночас General Dynamics також вирішили поекспереметувати з боєприпасом у якості якого обрано .277 TVCM від True Velocity з композитною гільзою, яка вироблена з пластику, але має металеве донце. Таке рішення дозволяє зменшити вагу боєприпасу. Проте залишаються питання із його довговічністю. Бо патрони на складах мають зберігатися десятки років.

Традиційне рішення від Sig Sauer

Німецька Sig Sauer вирішила не експериментувати із зовнішнім виглядом гвинтівки та у своєму проекті під назвою Spear не сильно відійшла від звичної AR-15 подібної ергономіки.

Автоматика гвинтівки працює за рахунок газового поршня розташованого зверху та має демпфер віддачі. Серед нововведень - розміщення, на додачу до традиційної Т-подібної рукоятки затвора у задній частині ствольної коробки, ще однієї сбоку.

Sig Sauer Next Generation Squad Weapons
Проект від Sig Sauer

У якості боєприпасу застосовується патрон з гібридною металевою гільзою, її стінки виготовлені із латуні, а донце зі сталі чи алюмінію, що дозволяє знизити вагу боєприпасу.

Вага розробки від Sig Sauer становить близько 5 кг та оснащується 13-дюймовим стволом.

Що саме вибере армія США стане відомо через декілька років. Проте вже зараз можливо говорити про зміну поколінь у найбільш консервативній сфері військової справи - стрілецькому озброєнні. Остання така зміна пройшла у 70-х роках, коли спочатку у США, а потім у СРСР були прийняті малоімпульсні патрони 5,56 та 5,45 мм. Проте окрім намагання знайти ідеальний калібр, можливо спостерігати і зміну речі, яка залишається майже незмінною вже півтора сторіччя - патрону з металевою гільзою.

Читайте також: ​Відмова від булл-пап: армія Китаю замінить автомати QBZ-95 на QBZ-191