Армія Кітаю є основним оператором штурмових гвинтівок QBZ-95, які створені за схемою булл-пап. Проте ряд інформаційних сигналів з Пекіну свідчить про намір китайської армії замінити цей автомат на новий QBZ-191 побудований у традиційній схемі.
Читайте також: Армія США готується замінити бронетранспортер М113 на AMPV від BAE Systems
Про це свідчить і минулорічний парад, на якому частина підрозділів була озброєна новою штурмовою гвинтівкою та свіжий сюжет на центральному китайському телеканалі CCTV, на який звернув увагу Defence blog.
Експерти зі стрілецької зброї вважають, що QBZ-191 має багато спільного із HK416 та FN SCAR та в цілому сповідує сучасну західну школу озброєння. QBZ-191 побудований за модульним принципом та може оснащуватись стволами різної довжини.
Безударна система автоматика QBZ-191 з поворотним затвором працює за рахунок відводу порохових газів з каналу ствола з коротким ходом поршня. Заявлена скорострільність становить 750 пострілів за хвилину. У якості боєприпасу для штурмової гвинтівки обрано стандартний для китайської армії патрон 5,8×42 мм, який був створений наприкінці 1980-х років. Стандартна ємність магазину - 30 патронів.
За базовий варіант для піхотних підрозділів обрано ствол у 14,5 дюйми, що забезпечує прицільну стрільбу на відстані до 400 метрів. Для озброєння членів екіпажу бойових машин та іншої техніки існує коротка PDW-версія. Також створено і снайперський варіант для марксменів з довгим стволом.
Основною причиною заміни QBZ-95 на нову автоматичну гвинтівку вважаються характерні для компоновки булл-пап проблеми, які під час реальної масової експлуатації у військах зводять нанівець її переваги. Наприклад, ускладнене перезаряджання та зміна центру ваги при неповному магазині.
І якщо для невеликих професійних армій існує можливість нівелювати ці недоліки підвищеною підготовкою, то для 2-мільйонної армії Китаю це можливо стало важкою задачею. Також існує приклад Франції, яка також відмовляється від булл-папного FAMAS на користь HK416.
Нагадаємо, що не перша спроба змінити QBZ-95. Ще на початку 2000-х років Пекін показав автомат QBZ-03, який, щоправда у подальшому не пішов у широку серію і здебільшого потрапив до поліції КНР. Та у будь-якому випадку, повне переоснащення армії Китаю новою вогнепальною зброєю може зайняти більш ніж великий проміжок часу.
Дивіться також: Армия Польщі отримає мікро-дрони для розвідки та наведення на полі бою