xcounter
#

США мали кілька Су-27, в музей списали тільки один, куди зникли інші

6256
Су-27УБ як експонат Національного музею ВПС США, фото - U.S. Air Force National Museum
Су-27УБ як експонат Національного музею ВПС США, фото - U.S. Air Force National Museum

Можливо, тут є слід одного із невідомих епізодів підтримки по авіації для України під час війни

Національний музей ВПС США в Дейтоні, штат Огайо, опублікував фотографію літака Су-27УБ, який було придбано у вересні 2023 року, а тепер, у жовтні, цей "борт" зайняв своє місце в "галереї Холодної війни".

Придбаний літак ймовірно мав реєстраційний номер N132SU, та міг належати приватній військовій компанії Pride Aircraft, котра в 1990-х роках купила мінімум два Су-27УБ в Україні, та використовувала їх в "демілітаризованому варіанті". Перш ніж виставляти на експозиції Су-27УБ під номером N132SU, працівникам музею знадобилось багато часу на "доводку" цього експонату, пише портал The Drive.

Читайте також: У США створять нову версію ядерної бомби для спеціальних цілей на кшталт бункера Путіна
Су-27УБ як експонат Національного музею ВПС США, фото - U.S. Air Force National Museum

Автори видання звернули увагу на те, наскільки габаритним виглядає цей Су-27УБ не тільки порівняно із МіГ-29 та МіГ-23, але й порівняно із американськими літаками часів "Холодної війни" також.

Вони також висловили припущення, що до недавнього моменту літаки Су-27УБ, котрі були в розпорядженні Pride Aircraft, могли використовуватись американськими військовими за програмою FME (тобто вивчення іноземної техніки). І що водночас доля іншого Су-27 під реєстраційним номером N132SU, лишається поки невідомою.

У відкритих джерелах є дані про те, що США у 1990-х роках купили не тільки два Су-27 в Україні, але й ще кілька літаків цього типу в Білорусі. І на цьому тлі доля "американських" Су-27, із яких лише один "винирнув" як музейний експонат, набуває ще більшої інтриги.

Один із винищувачів Су-27, які США придбали у 1990-их роках, ілюстративне фото з відкритих джерел

Допоки дозволяє ресурс, американські військові намагаються використовувати наявну авіатехніку якомога довше. І про це свідчить наприклад історія із літаками-"стелс" F-117, котрі формально були зняті з озброєння два десятки років тому, але досі використовуються під час навчань для імітації Х-101 або інших завдань.

Тому схоже, що ресурс колись придбаних Су-27 був вичерпаний максимально, до нельотного стану. І подальша доля цих літаків у розпорядженні США могла отримати кілька варіантів, від максимально прозаїчних до оптимістичного для нас.

Прозаїчні варіанти тут виглядають так – всі інші наявні Су-27 американці взагалі утилізували; або ж Музей ВПС США захотів придбати лише один літак цього типу, а інші досі стоять на зберіганні у "підвішеному" стані.

Оптимістичний для нас варіант тут може виглядати так – американці віддали один чи кілька "своїх" Су-27 нам весною 2022 року. Тоді, як можемо пригадати, Пентагон вжив словосполучення "деталі та додаткові платформи". Під таке визначення можуть ідеально підходити літаки будь-якого типу, навіть якщо їх можна було використати лише як "донори запчастин".

У всякому випадку, тут жоден варіант виключати не можна. Бо, наприклад, той же The Drive в одній із публікацій припускав, що весною минулого року США могли передати Україні також колись викуплені в Молдови літаки МіГ-29 із запасом ракет, частина з яких успішно "дожила" до лютого 2022 року.

І також можемо пригадати, що в лютому 2023 року був один цікавий епізод, після якого виникло таке цікаве питання - від кого Україна може отримати Су-27, якщо ми всі вірно зрозуміли натяк уже екс-міністра оборони Рєзнікова.

Читайте також: Казахстан має списані МіГ-31, які виставив на торги менш ніж за $1 мільйон