Випробувальний центр ВПС США (AFTC) на авіабазі "Едвардс" в Каліфорнії шукає підрядників, які зможуть виконати контракт тривалістю в 10 років на технічне обслуговування і "матеріально-технічну підтримку" літаків-"невидимок" F-117, розміщених на авіабазі
Тонопа. Формально такі літаки були зняті з озброєння ВПС США ще в 2006 році, але американські військові досі використовують F-117 для своїх тренувань, наприклад – в якості "імітаторів" крилатих ракет ворога або ж в ролі "агресора" під час навчальних повітряних боїв, розповідає портал The Drive.
Читайте також: США мали на зберіганні майже 200 штурмовиків A-10, але більшість з них розібрали на запчастини
Відомо, що зараз американські військові мають на зберіганні мінімум 51 літак F-117. Частина із них просто стоїть на зберіганні, 12 літаків уже виділені під списання для передачі в авіаційні музеї, але от деяка кількість F-117 досі активно літає та використовується для різного роду навчань.
Взагалі ВПС США мають дозвіл списувати щороку по 2-3 "борти" цього типу, але американські військові хочуть використовувати ці заслужені "стелси" ще як мінімум до 2034 року, тобто ще мінімум 28 років після формального виведення із строю.
Відповідно, в умовах свого тендеру AFTC прописало, що підрядники повинні вміти проводити технічне обслуговування не тільки законсервованих літаків, але й "бортів" у льотному стані. Тому, наприклад, компанія повинна мати ліцензію на поводження з вибуховими речовинами, щоб перезарядити піропатрони на катапультованих кріслах. І також – уміти оновлювати програмне забезпечення на бортовому обладнанні F-117 або ж встановлювати нову дослідницьку апаратуру.
Окремий цікавий нюанс – підтримання працездатності покриття фюзеляжу F-117, яке забезпечує цьому літаку "невидимість" для радіолокаційних станцій противника.
Скільки коштує зараз для ВПС США обслуговування F-117 – не розкривається. На перший погляд, американським військовим було б простіше просто списати такі літаки, передавши частину "бортів" до музеїв чи приватних колекцій. Але далі починаються свої "але".
Хоча Пентагон формально відмовився від "стелсів" цього типу, віддавши перевагу F-22, на "невидимках" типу F-117 досі використовуються чутливі для американських військових технології. Щоб "прибрати сліди" таких технологій, потрібен певний час та зусилля, і на цьому тлі для ВПС США виявився кращим варіант до кінця використати ресурс та потенціал все ще наявних F-117.
Тим більш, що такі літаки начебто мають теплову та радіолокаційну сигнатуру, яка дозволяє використовувати їх як "мішені" під час тренувань по збиттю крилатих ракет противника. Або ж – як "демонстратор технологій" для американського ОПК при розробці технологій по протидії перспективним літакам основних противників, як то Китай чи РФ наприклад.
Тому, як підсумовують журналісти The Drive, заслужений F-117 ще декілька десятків років може бути в стані такого "активного виходу на пенсію".
Читайте також: У США шляхи чим відбивати атаку крилатих ракет розійшлись: морпіхи ставлять Iron Dome на колеса, армія обрала AIM-9X