РФ намагається всіма силами знайти шляхи посилення своїх позицій в Арктиці. Попри розгортання численних військових баз, питання їхнього захисту від повітряних ударів залишається доволі дискусійним.
Раніше цю функцію виконували виключно перехоплювачі МиГ-31, яких у строю, приблизно, знаходиться близько 130 одиниць. З них на півночі не більше 100, а літаків, які пройшли модернізацію - декілька десятків.
Читайте також: Кораблі США в Чорному морі - в Південному військовому окрузі РФ готуються відбивати десанти
Тому віднедавна до них приєднались МиГ-29К - винищувачі корабельного базування. Їх перевели "на землю" з єдиного російського авіаносця "Адмирал Кузнецов", який знаходиться у перманентному ремонті на якому масово викрадають кошти.
Враховуючи те, що МиГ-29К у РФ всього два десятки, у Кремлі почали відпрацьовувати розгортання винищувачів Су-35 в умовах Арктики. Наразі заплановано провести "обкатку" винищувачів, які у ході тренувань мають довести можливість ефективно діяти у високих широтах.
Зазначимо, що цей літак, який є модернізацією Су-27, у РФ відносять до покоління 4++ та називають найкращим у своєму класі. Загалом у російських ВКС цих літаків близько 100 одиниць.
Також на Північний флот РФ перекинуть Су-34 2-го змішаного авіаполку з під Челябінська. Варто зазначити, що це посилення, скоріш за все, пов’язано із тим, що це найсучасныший російський літак, який може здійснювати безпосередню повітряну підтримку наземних підрозділів та використовувати керовані ракети "повітря-земля".
А на Землі Франца-Йосифа вже почались випробування Бе-200, який поки має виконувати виключно пошуково-рятувальні операції, а після модернізації має стати протичовновим літаком.
Варто зазначити, що реальне функціонування російських винищувачів в умовах Арктики викликає певні побоювання серед військових.
"Зараз багато систем комп'ютеризовано, при сильних морозах можливі складнощі, зокрема з рідкокристалічними дисплеями. Керування озброєнням теж покладається на комп'ютери, і ці системи треба ретельно перевірити в північних широтах. Ще один важливий момент - в Заполяр'ї навігаційне обладнання працює трохи інакше через близькість полюса, тому пілот повинен вносити необхідні поправки", - цитують російські ЗМІ льотчика-випробувача полковника Ігоря Малікова.
Нарощування авіаційної компоненти РФ за Полярним колом є прямою відповіддю на посилення присутності США та посилення країн НАТО у цьому регіоні. Цікаво, що раніше у Кремлі "победоносно" заявляли, що Арктика та Північний морський шлях надійно захищені від ударів з повітря завдяки МиГ-31 та зенітним ракетним комплексам С-300, С-400, "Панцирь" та "Тор".
Але за останні роки відбулось значене посилення ВПС Норвегії винищувачами F-35 у спеціальній арктичній версії та збільшення кількості ударних літаків на авіабазах США на Алясці. А час від часу Пентагон тренується використовувати B-52 для ударів по базах РФ у Арктиці.
Щобільше, тепер американські "стратеги" B-1B розміщені у Норвегії та можуть використовувати декілька аеродромів, включно із заполярним Bodo Air Force Station.
Читайте також: Армія РФ похизувалась навчальним захопленням міста листівками та SMS