xcounter
#

​Кінець "УАЗикам": ЗСУ отримають єдиний позашляховик на умовах першого загального відкритого конкурсу

Військова техніка - це не лише танки чи БТРи, це і легкі позашляховики
Військова техніка - це не лише танки чи БТРи, це і легкі позашляховики
78284

Міноборони України планує навести лад в автопарку українського війська кардинальним шляхом

Міністерство оборони України найближчим часом оголосить загальний відкритий конкурс з розробки єдиного армійського позашляховика для всіх Збройних Сил України. Проведення такого відбору, який є традиційним у країнах НАТО, стане першим в історії українського війська.

Розроблений за цим конкурсом автотранспорт має замінити морально застарілі УАЗи та різноманіття автівок, які волонтерами були передані до війська з 2014 року.

Читайте також: ​"Мотор Січ" розробляє корабельний вертоліт для українських корветів типу Ada: деталі проекту
авто ЗСУ
З 2014 року ЗСУ їздили на тому що передали волонтери, або на залишках "статутного" автопарку

"Проблема з легким автотранспортом у ЗСУ вже давно назріла - ми роками їздимо на "волонтерських машинах", які майже витіснили морально застарілі "статутні" УАЗи. На початку 2021 року Міноборони України запланувало розпочати дослідно-конструкторську роботу з розробки армійського позашляховика, відповідно до реальних потреб війська. Простою мовою, українського "джипу" на заміну "уазику".

Mercedes-Benz G-Class
G270 - один з найпопулярніших легких армійських позашляховиків у світі

Ця процедура буде вперше проведена на нових умовах. Вимоги до цього позашляховика будуть оголошені всім представникам українського оборонно-промислового комплексу, як державним, так і приватним підприємствам одночасно.

За певний час всі бажаючи мають виготовити дослідні зразки. Ці машини будуть направлені одразу на державні випробування, де будуть виконувати однакові тести та завдання на рівних для всіх умовах. Переможець цього конкурсу отримає право постачання свого виробу до Збройних Сил України", - повідомив Defense Express заступник Міністра оборони України Олександр Миронюк.

Infantry Squad Vehicle
GM у рамках проекту армії США Infantry Squad Vehicle розробило армійський варіант Chevy Colorado

Тобто в українському війську вперше буде започатковано глобальний державний підхід, який вже давно практикують у країнах НАТО. Коли силове відомство публічно оголошує бажані тактико-технічні характеристики, збирає пропозиції, проводить порівняльні випробування зразків та обирає найкращий варіант.

Саме завдяки цьому принципу, наприклад у США, Пентагон обирає озброєння для своєї армії. Шляхом таких конкурсів на світ з'явилася такі загальновідомі зразки озброєння, як автоматична гвинтівка М16, ПТРК Javelin, танк Abrams, винищувач F-22. Наприклад, зараз армія США саме таким шляхом обирає колісну САУ.

Toyota Mega Cruiser
Toyota Mega Cruiser армії Японії

З боку Defense Express маємо зазначити, що такі процедури відбору дозволяють дійсно обрати кращий зразок, стимулювати на конкурентних ринкових засадах оборонно-промисловий комплекс, а також запобігти ситуації, коли єдиний виробник може диктувати свої умови.

Також зазначимо, що запровадження ринкових умов у ОПК дозволяє вирішувати доволі класичну проблему, коли розробник найкращого зразка не може розгорнути серійне виробництво у необхідних об’ємах.

авто зсу
Проблему з армійським позашляховиком необхідно вирішувати

Наприклад, у 50-х роках конкурс на автоматичну гвинтівку у США, яка потім отримала індекс М16, виграла маловідома тоді компанія Armalite. Але для виробництва необхідної кількості гвинтівок ліцензію продали Colt та іншим виробникам, а розробник почав отримувати роялті.

У 80-х роках конкурс на новий ПТРК для американської армії, в якому брали участь такі гіганти, як General Dynamics та Raytheon, виграла Texas Instruments. А у 90-х Raytheon за 2,95 млрд доларів викупив оборонний сегмент техаської компанії.

Загалом, особливо у випадку України, перехід на відкриті конкурси для армії може значно пожвавити оборонно-промисловий комплекс, давши дорогу цілій низці проектів та підприємств.

Читайте також: ​Міноборони запропонувало випробувати САУ "Богдана" у найкоротші терміни