Для початку нагадаємо, що наприкінці березня 2025 року активно обговорювалась перспектива можливого удару Ізраїлю та США по ядерним об’єктам Ірану. На тлі чого виникало питання зокрема про те, наскільки глибоко Іран вкопав свої ядерні об’єкти під землю, та наскільки потужні бомби будуть потрібні США та Ізраїлю.
За кілька тижнів потому, то уже на початку червня цього року виникла нова деталь, яка суттєво перевертає картину. Якщо найважливіше для ядерної програми Ірану лежить на глибині аж 800 метрів, то це настільки ускладнює задачу, що тут не допоможе навіть найбільш потужна конвенційна бомба GBU-57, яка є на озброєнні ВПС США.
Читайте також: У Італії заговорили про атомний авіаносець до 2040 року на заміну Cavour

Заяву про розміщення "найбільш чутливих елементів" ядерної програми Ірану на глибині 800 метрів зробив очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час свого інтерв’ю для Financial Times. При цьому він наголосив на тому, що був на цих об’єктах неоднократно і міг пересвідчитись сам у всьому, та що туди треба було спускатись вниз по спіральному тунелю.
Із цього факту сам Гроссі робить висновок, що об’єкти ядерної програми Ірану неможливо знищити одним швидким хірургічним ударом. Це при тому, що сам Іран уже встиг накопичити значний обсяг урану, збагаченого до рівня 60%.
Очільник МАГАТЕ там також заявив оцінку, що умовний "клуб" власників ядерної зброї може розширитись із 9 до 30 країн, які для цього мають реальні технологічні можливості. Мовляв якщо Іран таки отримає власну атомну бомбу, то це потягне "каскад на Близькому Сході", а якщо США таки підуть з Європи, то свою атомну бомбу може зробити Польща.

Від Defense Express пояснимо, чому наведене вище суттєво перевертає усю картину. До цього моменту вважалось, що основними для ядерної програми Ірану є два об’єкти - завод збагачення ядерного палива в Натанзі (FEP) з глибиною залягання від 2 до 22 метрів земляного покриву, та завод збагачення ядерного палива у Фордо (FFEP) на глибині 80-90 метрів під землею.
Якщо далі враховувати відомі характеристики по високоточному авіаційному озброєнню західного зразка, то виходило, що для ураження об’єктів ядерної програми Ірану треба брати одразу GBU-57 із глибиною проникнення до 60 метрів, але такі бомби може нести лише американський B-2 Spirit.
А якщо очільник МАГАТЕ Гроссі повідомив вірні дані, і основа ядерної програми Ірану лежить на глибині аж 800 метрів, то виходить, що тут в принципі неможливо виконати удар лише "конвенційним" високоточним озброєнням. Що додатково створює обмеження для Ізраїлю та США, і водночас дає більшу свободу дій для того ж Ірану.
Читайте також: Навіщо Китай створив гібридний танк і чи справді на нього поставлять лазерний захист