xcounter
#

Чому Київ не поспішає знищувати виявлену ворожу агентуру РФ: аналіз британського центру RUSI

Чому Київ не поспішає знищувати виявлену ворожу агентуру РФ: аналіз британського центру RUSI
10085

"В Україні існує небажання розпочинати арешти агентів, оскільки будь-яке публічне переслідування викаже джерела і методи, критичні для захисту держави", стверджується у дослідженні британського аналітичного центру RUSI

Британський Об’єднаний королівський інститут з дослідження проблем оборони та безпеки RUSI (Royal United Services Institute for Defence and Security Studies) днями оприлюднив дослідження під назвою "План знищення України" (The Plot to Destroy Ukraine).

У цьому дослідженні визначено як цілі, що планує Росія досягти у своїх діях проти України, так і заходи - від політичних, економічних до суто військових, якими хоче скористатися агресор задля отримання переваг над Україною.

Читайте також: Концепція опору та російські операції на окупованих територіях (окремі аспекти)

З оригінальним текстом дослідження "План знищення України" можна ознайомитсь за цим лінком. Також достатньо детальний переклад актуальної аналітики від RUSI представило Громадське радіо.

Редакція Defense Express, у свою чергу, вирішила виділити з британського дослідження той розділ, що стосується роботи закамуфльованиих сил ворога - спецслужб РФ - проти нашої країни.

Як наголошується у звіті, тиск Москви на Київ, серед іншого, реалізується шляхом широкого застосування сил для впливу на ситуацію в Україні зсередини. За цей напрям діяльності відповідають російські спецслужби: Федеральна служба безпеки (ФСБ), Служба зовнішньої розвідки (СЗР), військова розвідка ( ГРУ), сили спеціальних операцій та спецназ (ССО).

RUSI
Британський Royal United Services Institute for Defence and Security Studies днями оприлюднив дослідження під назвою "План знищення України" (The Plot to Destroy Ukraine).

За останній рік усі російські спецслужби значно збільшили свій командно-адміністративний склад, що опікується українським напрямком, і координують свою діяльність через керівний комітет Козака ( ред. - йдеться про Комітет з транскордонного співробітництва, яким керує Дмитро Козак, що зараз координує політику Кремля щодо України).

Найбільш показове розширення ресурсів ФСБ, спрямованих на Україну. У рамках П’ятої служби ФСБ (Служба оперативної інформації та міжнародних звязків), яку очолює генерал-полковник Сергій Беседа. Департамент оперативної інформації П’ятої служби ФСБ має групи, які працюють на більшості "територій" колишнього Радянського Союзу. Більшість таких груп складається з 10-20 чоловік.

Однак у липні 2021 року українська складова П’ятої служби ФСБ була суттєво розширена, було сформоване 9-е управління, до якого увійшло близько 200 військовослужбовців.

ФСБ
Найбільша з трьох основних розвідувальних служб Росії, ФСБ була створена на базі, у тому числі, Другого головного управління (контррозвідка) та П'ятого головного управління (ідеологія та дисиденти) КДБ. До її воєнізованої структури входять прикордонні війська (чисельністю близько 170 000 військовослужбовців), а також Командування спеціальних операцій (групи спецназу "Альфа" та "Вимпел"). ФСБ належить провідна роль у сфері контррозвідки та боротьби з тероризмом на території Росії. Ця організація також має великий досвід силових операцій на території Чечні та сепаратистських утворень в Україні.

Спочатку 9-е управління активно організувало опитування настроїв у регіонах його інтересів, що, як припускали українські контррозвідники, були спрямовані на вдосконалення російських інформаційних операцій проти України. Однак згодом у ході оцінки діяльності 9-го управління ФСБ контррозвідувальні органи з українського боку визначили нові важливі подробиці.

Насамперед це управління активно збирає інформацію для детальної карти підконтрольних та лояльних людей у місцевих та центральних органах влади в Україні, на яких можна спертися під час гарячої фази, та карту людей, ворожих до Росії, які здатні організувати спротив.

ПДВ РФ
Російський спецназ і повітряно-десантні війська можуть виступають в авангарді вторгнення

Ці підозри підтвердилися у грудні 2021 року, коли 9-е управління проводило бойові навчання з Повітряно-десантними військами Росії. Ці навчання пов’язували інформацію від 9-е управління про російські "активи" у місцевих органах влади України з діями спецназу і повітряно-десантних військ, які виступають в авангарді вторгнення.

Мета полягала у встановленні командно-адміністративних зв’язків між агентурою розвідки та військовими підрозділами для забезпечення безпеки критичної інфраструктури, урядових будівель, а також для виявлення та ліквідації українських лідерів, які б згуртували опір.

Є проникнення в українську політику та державні установи агентів, які взаємодіють з ФСБ та СЗР РФ

Цей напрямок зусиль ворога було підкріплено вилученням бази даних українського автострахування під час масштабної кібератаки у січні, що надало російським підрозділам дані про реєстрацію автомобілів, адреси та особисту інформацію значної частини громадян України.

У дослідженні RUSI наголощується, що загроза з боку спецслужб РФ посилюється проникненням в українську політику та державні установи агентів, якими взаємодіють з ФСБ та СЗР.

Британці говорять, що в Україні діє мережа з приблизно 30 агентів, пов’язаних з СЗР та ФСБ, уже залучена до розбудови фінансових механізмів для штучного роздування протестів, демонстрацій, пов’язаних з тарифами на енергоносії, податковою реформою та іншими приводами для стурбованості.

"Із зустрічей з українськими силовиками виходить, що існує усвідомлення, що чимало з їхніх колег – навіть на деяких достатньо високих посадах – співпрацюють з Росією, або є її симпатиками. Тож всередині українського уряду є тіньова структура, яка обмінюється інформацією в обхід відомих кремлівських агентів", наголощується у дослідженні RUSI (ред. - тут слід додати, що дослідження "План знищення України" базується на численних інтерв’ю з представниками українських силових структур, без розголошення їхніх прізвищ).

"Але в Україні існує небажання розпочинати арешти агентів, оскільки будь-яке публічне переслідування викаже джерела і методи, критичні для захисту держави. Це також може розколоти українську політику, створивши умови для сприяння російському захопленню. Це те, на що очікують у Росії.

вторгнення
"Над Європою нависає привид війни. Оскільки російські війська скупчуються біля кордонів України, існує помітне відчуття кризи. В Україні, однак, поєднується смиренність та непохитна воля до виживання. Якщо Росія вторгнеться, українці будуть битися. Але реальна загроза їхній країні розглядається як багатогранна й довговічна", стверджується у досліджненні британців

Упереджувальне розкриття осіб, пов’язаних з цими мережами, щоб зруйнувати їхню координацію, є можливою ефективною тактикою. Але також має недоліки, бо розкриття змов може підштовхнути широкий загал до думки, що влада перебільшує ризики, а отже - до недооцінки того, що насправді є дуже реальною і існуючою загрозою", такі аргументи представників українських спецслужб наводяться у дослідженні RUSI.

Росіяни також закладають основу для поширення хаосу по цілій Україні за допомогою прямих дій. Українська оцінка спроможностей російського ГРУ неоднозначна, але не виключається, що у Києві присутні приблизно дві групи російських підпільних спецпризначенців.

Заворушення у Казахстані

З точки зору українських сил безпеки є розуміння того, що під час протестів російські провокатори – замасковані під демонстрантів чи поліцейських – можуть розпочати акти насильства. Ця тактика була особливо помітною під час нещодавніх внутрнішніх заворушень у Казахстані, де протести проти зростання цін перетворилося на насильницьке протистояння між різними фракціями всередині апарату сил безпеки, що супроводжувалося кровопролиттям.

Відправка російських сил ПДВ у Казахстан

Російська сторона також використовує свою розвідувальну мережу, аби залучати українців до нападів на співробітників урядових структур, як це було у 2017 році, коли російська команда скоординувала замах на високопосадового співробітника контррозвідки СБУ в Маріуполі. Інший напад того ж року був націлений на військового розвідника у Києві.

Питання для українців полягає в тому, що буде, коли російські таємні сили перейдуть до прямих дій. Високопоставлені українські чиновники, з якими спілкувалися аналітики RUSI, визнають, що проти них з боку ворога може бути застосовна стратегія нейтралізації.

NLAW
"Українці мають не лише стримувати військову агресію, а й пережити політичну, соціальну та економічну війну, яку Росія веде проти їхньої країни", стверджується у досліджненні британців

Також очікується, що критична національна інфраструктура, включаючи телекомунікації, державні послуги, електроенергію та комунальні послуги, будуть атаковані – як фізичними диверсіями, так і кібернападами. Українські спецслужби не сподіваються, що зможуть зірвати всі ці атаки. Вони отримують понад 500 дзвінків про фальшиві бомби на місяць, причому близько половини походить з російської території, а решта — з території України. Є усвідомлення, що в якийсь момент деякі з цих загроз стануть реальними.

Відтак, як у підсумку відзначають фахівці з інституту RUSI, в Україні існує потреба у значній співпраці між розвідкою та силами безпеки для виявлення тих, хто підриває українську державу, та їх усунення.

Враховуючи кількість співробітників російської розвідки, які діють в Україні, іі виявлення, викриття та обмеження подорожей та подальших можливостей відповідних осіб має для Росії підвищити ціну її таємної діяльності в Україні та ускладнити розгортання агентури.

У британському дослідженні також стверджується: якщо Україна зможе пережити нинішній період високої напруженості, то важливо, щоб зі згасанням відчуття кризи Захід не втратив інтересу до дій та заходів, що мають позбавити Росію сприятливого ґрунту для подальших спроб. Каральні жорсткі санкції та інші заходи одразу після нападу на Україну, можливо, виграють час для Заходу перед тим, як Росія перегрупується і піде далі. Не варто нехтувати такою відстрочкою.

.

Читайте також: Основи національного спротиву: ССО почали підготовку бійців для Руху опору