Десантно-штурмові війська прицінюються до українських бойових наземних дронів. Днями на полігоні ДШВ у Житомирській області пройшов демонстраційний захід, на якому розробники з Києва, Львова та Запоріжжя показували на що здатні їх розробки.
Тим паче, що у Державне оборонне замовлення на 2021 рік вже включені роботизовані платформи.
Читайте також: Поставити "Нептун" у контейнерну пускову установку та не мати проблем із шасі
Defense Express мав унікальну нагоду прослідкувати за цією подією та поспілкуватися з розробниками дронів Ironclad, "Ласка 2.0" та "РСВК-М Мисливець", а також з командувачем ДШВ Євгеном Мойсюком.
Зокрема, всіх розробників ми попросили назвати три ключових переваги власних наземних дронів.
Ironclad від Roboneers
![Ironclad Roboneers](/media/contentimages/21d60ad2cb1a4dc3.jpg)
"Перша конкурентна перевага Ironclad - висока прохідність. Завдяки шарнірно-зчленованому з'єднанню двох платформ забезпечується щільний контакт з поверхнею і фактично всі чотири колеса завжди знаходяться на ґрунті.
Друга перевага - великий запас ходу завдяки використанню гібридної силової установки. Запас ходу просто з акумулятора - 20 км, а з використанням генератора - 250 км.
![Ironclad Roboneers](/media/contentimages/0ac60ad2d0fe0412.jpg)
Третя перевага - бронювання, яке забезпечує захист від бронебійних куль 7,65х54 мм, що було перевірено під час випробувань у Державному НДІ випробувань і сертифікації ОВТ", - розповів техлід Roboneers Ігор Бобало.
Також розробники декларують, що корисне навантаження Ironclad становить 400 кг, а маса пустої платформи 1800 кг.
![Ironclad Roboneers](/media/contentimages/03260ad2d2d6f865.jpg)
Ironclad розроблявся, як модульна платформа, тому з нього можливо зняти бойовий модуль та перетворити на транспортний дрон. У цьому випадку корисне навантаження становить 400 кг.
Наземний дрон оснащений бойовим модулем "Шабля" масою у 200 кг з 12,7-мм кулеметом. Як кажуть у Roboneers - він забезпечує ведення вогню не тільки по наземних, але і по повітряних цілях завдяки швидкому обертанню навколо своєї осі - один оберт за 4 секунди. Для наведення використовується дві телевізійні камери з вузьким та широким полем огляду, а також тепловізор.
![Ironclad Roboneers](/media/contentimages/73860ad2d512303b.jpg)
У Ironclad реалізовано декілька радіоканалів управління - через Wi-Fi на відстані до 700 метрів на відкритій місцевості, а також через Wi-Max на відстані до 7 км. Крім традиційного пульта Roboneers також розробило систему керування з планшета, що дозволяє бійцям використовувати дрон під час маршу та бойових завдань "у полі".
"Ласка 2.0" та "Гном" від Infocom
![Ласка 2.0 Infocom](/media/contentimages/e7660ad2d7e48ec7.jpg)
"Головна перевага платформи "Ласка 2.0" у її програмному забезпеченні. Вона може рухатись, як за допомогою оператора, так і автономно. Використовується нейромережа, яка здатна розпізнавати об’єкти та має функцію стеження.
![Ласка 2.0 Infocom](/media/contentimages/c5a60ad2d996012c.jpg)
Ми використовуємо колісну базу квадроциклу та під час випробувань вже довели її високу прохідність, що є другою перевагою нашої розробки.
Третя перевага - ціна, бо ми використовуємо недорогі компоненти, тому "Ласка 2.0" має відносно невелику вартість", - розповів керівник департаменту безпілотних технологій Сергій Румянцев.
![Ласка 2.0 Infocom](/media/contentimages/9d260ad2dbed9978.jpg)
У якості озброєння використано бойовий модуль, який розрахований на 7,62-мм кулемет, проте у планах Infocom - збільшення калібру до 12,7 мм. Запас ходу дрона становить до 100 км, а корисне навантаження до 300 кг, що дозволяє виконувати транспортні задачі.
Канал зв’язку також традиційний для наземних дронів - 5,8 ГГц, тобто Wi-Fi-діапазон, за словами розробників, на відкритій місцевості це дозволяє керувати "Ласкою 2.0" на відстані до 5 км. Для керування дроном оператор може використати не тільки пульт та планшет, а і доволі цікаве рішення, яке розробники називають "повідець", завдяки якому на невеликій відстані оператор рукою керує рухом дрона.
![Ласка 2.0 Infocom](/media/contentimages/27b60ad2e16853bb.jpg)
На противагу доволі масивним наземним дронам, "Гном" - це мініатюрна платформа, яка заввишки біля 30 см.
![Гном Infocom](/media/contentimages/49a60ad2df7cefae.jpg)
"Задача "Гнома" - розвідка та ретрансляція сигналів. Окрім того, він може виконувати логістичні задачі та евакуювати поранених на спеціальних ношах, бо його максимальне навантаження - 90-100 кг", - запевнив Сергій Румянцев.
![](/media/contentimages/66060ad2dfd9ebb8.jpg)
РСВК-М "Мисливець" від КБ "Robotics"
![РСВК-М](/media/contentimages/e2b60ad2e8660e5f.jpg)
"Перша системна конкурентна перевага РСВК-М в тому, що він зроблений для роботи на лінії зіткнення - бойових умовах. Тому він оснащений виключно акумуляторами, що дозволяє бути непомітним у тепловому та акустичному спектрі. Для малопомітності дрон зроблений максимально низьким, на відстані 300-400 метрів він вже ховається у траві.
![РСВК-М](/media/contentimages/ddd60ad2f4e27379.jpg)
Друга перевага - бойовий модуль та його система наведення, над якими ми працюємо шість років. Він оснащений 12,7-мм кулеметом НСВТ "Утес", який у поєднанні із системою наведення з тепловізором, телевізійним каналом з 20-кратним зумом та лазерним далекоміром дозволяє одиночними пострілами досягти точності снайперської гвинтівки.
![РСВК-М](/media/contentimages/8b260ad306b93a62.jpg)
Третя перевага має більш організаційний характер. Нами вже відпрацьована робоча конструкторська документація, ми є виконавцем дослідно-конструкторської роботи, а РСВК-М вже готується до державних випробувань. Ми вже успішно пройшли кліматичні та механічні випробування", - розповів представник Robotics Іван Кириченко.
Радіус дії у РСВК-М, як запевняють розробники, щонайменше 2 км. Запас ходу 15-20 км, проте зараз розробляється версія, яка зможе долати 30-40 км, а у режимі очікування працювати декілька діб. Маса корисного навантаження - 200-300 кг.
Оцінка ДШВ
Попри те, що це була демонстрація, а не державні випробування, у Десантно-штурмових військах вирішили не обмежуватись "паркетним оглядом" та оцінили можливості українських наземних дронів у максимально реальних умовах.
![Командувач Десантно-штурмових військ Євген Мойсюк](/media/contentimages/fb560ad309c254a5.jpg)
Наприклад, було на повну увімкнено наявні на озброєнні ЗСУ комплекси радіоелектронної боротьби, які "поклали" GPS та частково канали управління дронами. В цих умовах "конкурсанти" вимушені були діяти з огляду на усі ці несподіванки.
Далекими від сподівань розробників стали й евакуаційні можливості дронів, зокрема, концепція з ношами, на яких пораненого мають витягнути з під вогня має бути доопрацьована. Бо ніхто на полі бою не скасував складний рельєф та воронки від снарядів, які можуть бути заповнені водою.
![РСВК-М](/media/contentimages/ec960ad30d48edc3.jpg)
Також під питанням залишається оглядовість поля бою, бо у високій траві оператор може легко прогледіти рів, вибратись з якого не зможе навіть всюдихід.
Проте, як заявив командувач Десантно-штурмових військ Євген Мойсюк, в українському війську існує нагальна потреба у подібних дронах і розробники мають вдосконалити та завершити свої роботи.
![Infocom](/media/contentimages/e7960ad3110e7c7b.jpg)
"Такі наземні бойові платформи потрібні. Їх доцільно використовувати для ведення розвідки, зокрема й інженерної - наявності мінно-вибухових пристроїв. І виконувати ці задачі, якщо не в тилу противника, то в міжпозиційному просторі. Друге - логістичне забезпечення та евакуація поранених. В нас є ділянки, де підвіз боєприпасів ускладнений, бо вантажівки чи позашляховики стають ціллю для розрахунків ПТРК та снайперів ворога.
Треба буде вносити зміни у штатні структури. Наприклад, у розвідувальних ротах можливо створити окремий підрозділ. Але це потребує вивчення, бо, на мою думку, нам необхідна універсальна платформа, яка здатна вирішувати бойові та логістичні задачі. І тоді необхідно буде створювати окремий підрозділ, який буде готовий виконувати ці задачі за рішенням командира бригади чи батальона.
![РСВК-М](/media/contentimages/17660ad315953635.jpg)
Проте під час цієї демонстрації ми побачили, що дуже великий відсоток заявлених розробниками можливостей платформ був тільки задекларований і при реалізації вони не були підтверджені. Навіть під час такого стислого огляду, не говорячи вже про державні випробування. Тому виробникам потрібно готуватись краще.
Великий шлях вже пройдено, я впевнений, що в українських виробників буде результат, сподіваюсь, що у короткі терміни. Бо Збройним Силам України наземні безпілотні платформи потрібні і максимально швидко", - підбив підсумок випробувань командувач Десантно-штурмових військ ЗСУ Євген Мойсюк.
Читайте також: Побачити ворога першим: військову техніку ЗСУ почали оснащувати вітчизняною тепловізійною системою нічного керування Atri Tinds