xcounter
#

Що за "стіна дронів", яку на кордоні з РФ хоче розгорнути Естонія за досвідом України, та чи відповідає вона реаліям сьогодення

2500
DJI Matrice 300 UAV. Ілюстративне фото з відкритих джерел
DJI Matrice 300 UAV. Ілюстративне фото з відкритих джерел

В умовах гібридних атак та погроз від Росії Естонія посилює свій східний кордон "стіною дронів", яка буде включати не лише прийняті на заході методи, а й адаптовані з України засоби

Естонія хоче укріпити свій кордон з РФ, тож до 2027 року планує створити там справжню "стіну дронів". Такий захист буде призначений для боротьби з ворожими безпілотниками, що стає все більшою проблемою в сучасному світі.

Прикордонний захисний комплекс буде складатися з багатошарової мережі датчиків для спостереження та виявлення, засобів протидії та дронів-перехоплювачів. Така ідея звучить як дуже комплексний підхід, який покладається не лише на РЕБ, як багато країн продовжують робити, а і на інші "сучасніші" та "кінетичні" методи боротьби.

Читайте також: Швеція хоче далекобійні крилаті ракети для ударів по РФ, бо лише так працює стримування
Прикордонний пункт пропуску Естонії
Прикордонний пункт пропуску Естонії. Фото: Brandi Vincent для DEFENSESCOOP

Естонські поліціянти та прикордонники розповіли DEFENSESCOOP, що поки вони відстають від військових, але продовжують тісно співпрацювати у набутті нових можливостей. Особливу увагу тут звертають на застосування досвіду Сил оборони України, які успішно використовують різноманітні БПЛА для протидії російським окупантам.

Власне, цікавим прикладом тут може бути створення спеціалізованих на безпілотниках підрозділу в добровольчому парамілітарному угрупуванню Кайтселійт (Союз оборони Естонії). Оскільки мова йде про аналог військ територіальної оборони, то це дозволяє розширити можливості засвоєння використання нових технологій, що здатне серйозно посилити оборону країни.

Дрон DJI Mavic 3 на озброєнні естонських прикордонників
Дрон DJI Mavic 3 на озброєнні естонських прикордонників. Фото: Brandi Vincent для DEFENSESCOOP

Щодо вже отриманого обладнання, то естонські прикордонники вже отримали невеликі дрони, як от DJI. Наразі їх вже застосовують для патрулювання в якості "літаючих біноклів". Надалі подібними можливостями планують оснастити кожний патрульний екіпаж.

Уточнюється, що в майбутньому буде створено спеціалізований підрозділ, який отримає БПЛА літакового типу. Їх будуть за потреби викликати для отримання додаткової інформації. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну ДПСУ теж використовували літакові безпілотники, як от Spectator-M, для охорони кордону.

Із засобів протидії поки що показали лише ручну антидронову рушницю, з якої естонські прикордонники вже тренувалися перехоплювати цілі на відстані 200-300 метрів. Однак зазначається, що жодного російського безпілотника поки не було перехоплено.

Сподіваємося, що надалі арсенал буде розширено, бо станом на сьогодні наявного обладнання недостатньо навіть якщо розглядати лише засоби РЕБ. При цьому зазначимо існування дронів на оптоволокні чи з застосуванням штучного інтелекту, які потребують кінетичних методів перехоплення.

Антидронова гвинтівка на озброєнні естонських прикордонників
Антидронова гвинтівка на озброєнні естонських прикордонників. Фото: Brandi Vincent для DEFENSESCOOP

Загалом поки що естонські поліціянти та прикордонники оснащені більше щоб ганяти злочинців та просто підтримувати безпеку мирного кордону. Для цього БПЛА теж дуже підходять, навіть повідомляється, що завдяки їм було успішно знайдено людей, які загубилися в лісах.

Якщо ж мова йде про стримання агресії РФ, то треба реалізовувати повну заявлену концепцію з різним спектром засобів, який включає і кінетичні методи боротьби. Це знадобитися і в мирний час, бо порушники кордону теж рано чи пізно почнуть адаптовувати нові технології. Так, у Литві реалізують цікавий концепт з приватними засобами ППО.

Протидронова система Terrahawk Paladin зі SkyCtrl SKID
Протидронова система Terrahawk Paladin зі SkyCtrl SKID. Фото: Advanced Protection Systems

Наразі в Естонії кажуть, що їм не вистачає засобів виявлення та відстеження БПЛА. Можливо вони будуть закуплені надалі, хоча варто зазначити, що бюджет "стіни дронів" поки що всього 20 млн євро.

Читайте також: Перехоплювачі дронів Coyote роблять всього 100 на місяць, але схоже, що їх просто мало купують