Для України оновлення армійської авіації є не менш болючим питанням ніж багатофункціональні винищувачі. Водночас ціна на ударні AH-64 Apache та навіть AH-1Z Viper активно демонструють, що це більш ніж дороге завдання.
Наприклад, актуальна ціна AH-64E Apache Guardian разом з озброєнням - це 12 млрд доларів за 96 гелікоптерів, на прикладі Польщі. Тобто умовно по 125 млн доларів за один Apache у комплексному постачанні. Або, якщо брати дешевші AH-1Z Viper, то за 12 вертольотів необхідно, як це зробила Словаччина, викласти 1 млрд доларів, і це за вживані машини. Тобто по 83,3 млн за один AH-1Z Viper.
Читайте також: "Українська бронетехніка" показала "Новатор" після наїзду на протитанкову міну: бронекапсула врятувала екіпаж
І враховуючи такі цінники деякі країни активно шукають альтернативу. Як це зробила Литва, яка офіційно направила запит на закупівлю чотирьох легких вертольотів MD 530F Cayuse Warrior. Вартість потенційної угоди не називається, але для орієнтування можливо навести замовлення уряду США для Афганістану від 2014 року, коли за 12 машин фіксована ціна контракту склала 2,4 млн доларів, але це без додаткового озброєння.
Сам MD 530F Cayuse Warrior базується на легкому OH-6 Cayuse, але доопрацюваний для використання повноцінного ракетного високоточного озброєння включно з ракетами Helfire. При пустій вазі у 722 кг максимальна злітна вага складає 1406 кг. Корисне навантаження на пілонах складає до 684 кг. Серед озброєння, стандартний набір ударних вертольотів у вигляді блоків під Hydra та вже згадані AGM-114 Hellfire у кількості до 4 ракет, а також контейнери з кулеметним озброєнням.
Гарантований час у польоті понад 2 годин, а максимальна дальність - 430 км. Максимальна крейсерську швидкість у 284 км/год та швидкопідйомність у 10,5 м/с забезпечує турбовальний Rolls-Royce 250-C30 зі злітною потужністю 425 к.с.
Водночас вибір саме MD 530F Cayuse Warrior для Литви пояснюється не лише ціною. Справа в тому, що для Афганістана планувалось направити 150 таких вертольотів, але до того моменту, як Талібан за лічені дні розбив афганські Сили національної безпеки у серпні 2021 року встигли поставити лише трохи більше 50 машин.
Тобто виробничі потужності MD Helicopters не завантажені, що й дозволяє доволі швидко та за помірною ціною отримувати MD 530F Cayuse Warrior. Наприклад, у вересні цього року 12 таких вертольотів замовила Нігерія.
Відносно ж Литви, то для неї ці вертольоти будуть відігравати й роль тренувальних машин для пілотів транспортних UH-60M Black Hawk, яка ця країна також замовила у кількості чотирьох одиниць за 213 млн доларів у 2020 році.
Читайте також: Німеччина передала до України черговий пакет допомоги з Gepard та дронами