xcounter
#

Винищувачі Tornado та штурмовки AMX Ghibli від Італії для України - наскільки це реально взагалі

AMX Ghibli повітряних сил Італії (всі фото: Aeronautica Militare)
AMX Ghibli повітряних сил Італії (всі фото: Aeronautica Militare)
16272

Можливість передачі Італією до України Tornado та AMX Ghibli можливо розглядати з точки зору наявності відповідної кількості цих машин та впливу на обороноздатність країни-донора

Італія цілком може стати ще одним й доволі неочікуваним донором літаків для Збройних Сил України. Видання La Reppublica з опорою на власні джерела повідомило, що Рим може передати винищувачі Tornado та штурмовки AMX і мова йде, лише у першій партії, про п'ять машин.

Згодом може бути передана додаткова кількість літаків, але ця допомога авіацією може бути надана лише за умови, якщо Італія не стане першою країною-донором. Не зосереджуючись на політичних аспектах, можливо одразу оцінити ресурс Італії для передачі літаків, який насправді цілком може бути ключовим у цьому питанні.

Читайте також: Новітню "вбивцю С-400" хочуть запускати з наземної пускової: які можуть бути варіанти для ракети AARGM-ER

Станом на 2022 рік, відповідно до Miliary Balance, повітряні сили Італії складались з 94 Eurofighter Typhoon, 21 F-35, 34 Tornado IDS та 15 Tornado ECR (літак розвідки та РЕБ), а також 39 штурмовиків AMX Ghibli (з них 8 в учбово-бойовій версії).

Tornado
Tornado повітряних сил Італії

Тобто загальний ресурс Tornado, якщо брати версію IDS, тобто винищувача-бомбардувальника складає лише 34 машини, з початкової кількості у 100 машин, які почали постачатись з 1975 року і мають бути списані до 2025 року із заміною на F-35. Через доволі значний строк служби італійські Tornado проходили ряд модернізацій, остання з яких пройшла після 2010 року, й загалом італійські машини вже інтегровані навіть до системи обміну інформацією Link 16, мають можливість використання високоточного озброєння з лазерним наведенням, бомб JDAM, а також крилатих ракет Storm Shadow.

Водночас версія Tornado ECR також проходила ряд модернізацій, остання з яких завершилась інтеграцією у 2018 році протирадіолокаційної ракети AGM-88E.

Tornado повітряних сил Італії
Tornado повітряних сил Італії

Таким чином, якщо розглядати ситуації з точки зору формули "передати озброєння без загрози власній обороноздатності", то Італія цілком в неї вкладається. Бо передача саме Tornado IDS об'єктивно не становить для Риму значної загрози для власної безпеки. Окрім того, об'єктивно може бути синхронізована з передачею літаків Tornado від інших донорів, а тут мова вже йде про Німеччину та, в теорії, Велику Британію, яка лише декілька років тому зняла їх з озброєння.

Відносно ж штурмовика AMX Ghibli, то цей літак створювався з кінця 70-х років одразу під роль штурмовика, точніше літака безпосередньої повітряної підтримки, з акцентом на дешевизну, простоту експлуатації та технічного обслуговування. Через значну специфіку цього літака, яка стала заручником наміру зробити дешевше, можливо йому варто присвятити окремий матеріал, але одразу необхідно зазначити, що цей літак не зовсім входить у межі "штурмовика" через відсутність бронювання навіть кабіни.

AMX Ghibli
AMX Ghibli

Водночас у літака є можливість використання бомб з лазерним наведенням, але інформації про інтеграцію таких ракет як Hellfire під крило AMX Ghibli знайти не вдалось.

Тобто з точки зору можливості передачі до України AMX Ghibli, то Рим звісно її має, але вся підтримка машини буде спиратися виключно на можливості повітряних сил Італії, а реальна бойова ефективність таких легких машин у реальних умовах поля боя буде висвітлена в окремому матеріалі.

Читайте також: Abrams для ЗСУ можуть бути швидше ніж оголошувалось: рішення щодо конкретної програми допомоги ще не прийнято