xcounter
#

Велика Британія та Німеччина будуть робити свою ракету на 2000 км, Францію не покликали

Велика Британія та Німеччина будуть робити свою ракету на 2000 км, Францію не покликали
3249

Розробка німцями та британцями своєї далекобійної ракети є чудовою ілюстрацією того, що між словами про єдині спільні пан'європейські розробки озброєння та реальністю - величезна прірва

Уряди Великої Британії та Німеччини у спільному повідомленні підтвердили, що країни спільно створять далекобійну ракету із дальністю дії понад 2000 км з метою "зміцнити європейську безпеку". Розробка нової зброї є одним з практичних результатів підписання оборонного договору Trinity House у жовтні 2024 року.

Жодних деталей щодо розробки, включно з тим, якого типу буде ракета, окрім того, що це буде передова система, не оголошено. Тобто залишається лише гадати, мова йде про балістичну, крилату чи гіперзвукову ракету, як і про те, скільки часу займе її створення.

Читайте також: Іспанці показали новий багаторазовий розумний гранатомет, створений за досвідом війни в Україні

Менш дискусійними може бути те, хто саме буде її розробляти, бо одним з небагатьох варіантів є MDBA, але вже не як пан'європейський конгломерат, а як окремі MBDA UK та MBDA Germany.

При цьому якраз із цим й виникає головна особливість цієї британсько-німецької розробки. Вочевидь вона буде реалізовуватись без участі Франції. Хоча у Франції вже визначено, що їм потрібно створювати балістичну ракету на 2000 км, а у ролі крилатої ракети просувається сухопутна версія MdCN - LCM.

MdCN
MdCN

І все це враховуючи існування загальноєвропейського проєкту ELSA (European Long-range Strike Approach). Який досі існує більше у стані "меморандуму", ніж реальної програми. Більше того, загалом ця ситуація вкотре демонструє, що між деклараціями про єдність та об'єднання зусиль всіх європейських країн та реаліями - величезна прірва.

Можливою підказкою щодо реальних причин такого розмежування чи навіть відмежування від Франції є те, що саме хочуть розробити німці та британці. Справа в тому, що обидві країни просто не мають відповідних компетенцій у створення балістичних ракет. Британці закинули реальні спроби створити власні балістичні ракети закинули ще у 60-х роках, а німцям це заборонили робити після Другої світової.

Фау-2
"Фау-2", остання німецька балістична ракета

Але обидві країни мають компетенції у створенні крилатих ракет - Strorm Shadow та Taurus. Саме тому варіант, що Німеччина та Велика Британія об'єднуються для створення власної крилатої ракети більш ймовірний. Це також цілком вкладається у намір Німеччини замовити Tomahawk, а не вкладати гроші у MdCN / LCM.

А ще одним варіантом є приєднання до норвезько-німецької перспективної розробки надзвукової ракети Super Sonic Strike Missile - 3SM Tyrfing, яку зараз веде Kongsberg, Diehl Defense та MBDA Deutschland. Але у повідомленні від урядів країн Норвегія навіть не згадана.

3SM Tyrfing
3SM Tyrfing

Також можливо згадати про запущений Лондоном у вересні 2024 року проєкт Brakestop зі створення далекобійного, дешевого та масового зразка озброєння типу "поверхня-поверхня", який може бути як крилатою ракетою, так і балістичною. Але ця нова британська ракета повинна мати дальність лише у 600 км.

Читайте також: F-35 з двома двигунами під назвою F-55: маячня Трампа чи реальний план модернізації