xcounter
#

Це дуже нереалістичний сценарій, якщо Оттава "впишеться" у GCAP, бо CF-18 Hornet підуть на пенсію до 2032

7855
Global Combat Air Programme
Global Combat Air Programme

Канада поки остаточно не вирішила, як бути із F-35 і якою буде подальша доля заміни CF-18 Hornet​, але один з варіантів є найбільш нереальним

Канада після погроз президента США Дональда Трампа вирішила переглянути укладений ще у 2022 році масштабний контракт на закупівлю 88 американських винищувачів F-35 і станом на сьогодні ситуація складається так, що Оттава не зможе відмовитися щонайменше від 16 винищувачів, оскільки вже фактично проплатила ці літаки, які має отримати протягом 2026-2028 років.

Щодо тієї кількості машин, що залишилися, до з огляду на поточну ситуацію у Канаді розпочалися дискусії щодо подальшої долі їхнього парку винищувачів, і тут є щонайменше декілька варіантів. Один із них - відмовитися від ідеї докупити літаки п’ятого покоління, і звернути увагу на такий варіант, як Gripen від Saab, тим паче, що саме Gripen змагався із F-35 і у канадських військових фактично "є всі карти на руках" щодо цієї машини, а у Saab раніше говорили про готовність робити та виробляти літаки у Канаді.

Читайте також: F-35 з двома двигунами під назвою F-55: маячня Трампа чи реальний план модернізації

Інший варіант, який "на папері" звучить досить цікаво - це приєднатися до проєкту Global Combat Air Programme (GCAP), у рамках якого Японія, Італія та Велика Британія створюють винищувач шостого покоління під назвою Tempest. Втім, яки пишуть у виданні 19fortyfive, для такого розвитку подій навряд чи є шанси, і цьому є досить логічне пояснення.

І головним "але" у цій історії є той факт, що Канада свої CF-18 Hornet планує відправити на пенсію до 2032 року, тоді як літак Tempest проєкту GCAP не буде доступний щонайменше до 2035 року - ба більше, це на сьогодні найбільш оптимістичні терміни без урахування ймовірних затримок. А вони стовідостково будуть, питання лише в тому, наскільки критичними.

Тому, навіть якщо Канаду візьмуть у проєкт GCAP, то країна після виведення з експлуатації CF-18 Hornet щонайменше три роки (а у найбільш реальних прогнозах - 5-7, якщо нее більше) буде без заміни для списаних машин. Один з колишніх посадовців канадського оборонного відомства заявив що три роки "це вічність у світі національної оборони".

Але важливим тут також є нюанс щодо того, а чи візьмуть Канаду в програму GCAP, бо на сьогодні багатонаціональні програми зі створення таких озброєнь, як літаки чи танки, часом зустрічаються із низкою труднощів і серйозно буксують, і основна проблема - розподіл робіт між країнами-учасницями проєктів.

Так, наприклад, якщо говорити за ту ж GCAP, то у квітні цього року Італія розкритикувала партнерів по винищувачу шостого покоління Tempest. Скарга на те, що Велика Британія не хоче ділитися напрацюваннями по проєкту прозвучала від міністра оборони Італії Гвідо Кросетто. Також варто нагадати, що раніше до проєкту мала намір приєднатися Саудівська Аравія, поки що така можливість під питанням.

Читайте також: Яка країна створює аж 15% вартості F-35, та хто реально може впливати на експорт цього літака