Україна все активніше починає замовляти нове озброєння, не спираючись лише на допомогу союзників. Зокрема австралійська компанія Electro Optic Systems повідомила, що уклала попередній контракт з "СпецТехноЕкспортом" на виготовлення та постачання 100 бойових модулів на загальну суму у 80 млн доларів США.
Це замовлення має бути виконано протягом 2023-2024 років, якщо протягом найближчих тижнів австралійська компанія успішно проведе демонстраційні випробування та виконає інші процедури, які звичні для виконання оборонних контрактів.
Читайте також: Про зброю з запасів для ЗСУ і 300 млрд вже для себе: у Німеччині розповіли, як "рятуватимуть" Бундесвер
Точна назва бойового модулю не зазначена, а лише уточнено, що він "важкий" - heavy remote weapon systems. У каталозі продукції Electro Optic Systems, загалом є чотири бойових модуля та одна башта, але лише один з них має позначку "важкий" - R800S.
R800S оснащується за рішенням замовника або 30-мм автоматичною гарматою Bushmaster - Mk44S, кулеметом та ПТРК Javelin в одній пусковій (альтернатива - два Spike). Або 30-мм Bushmaster M230LF, важким кулеметом M2 .50cal та 7,62-мм M134, а також вдвічі більшою кількістю пускових ПТРК по 4 Javelin, Spike або TOW (також є варіанти з двома Stinger чи керованими реактивними снарядами калібром 2,75 дюйма Talon від Raytheon).
Також замовник може обрати версію не тільки з денною та тепловізійною камерою та лазерним далекоміром, а й командирською панорамою. Модуль відрізняє й довершена цифрова система управління вогнем з автоматичною селекцією цілей, автосупроводженням, розрахунками випереджень та похибок на атмосфері умови, включно зі стрільбою під час руху. При цьому вага бойового модуля без додаткового бронювання становить всього 800 кг.
А якщо згадати про башту, яка має назву T2000, то це виріб, який пропонується для оснащення БМП Redback AS21 - версії корейської K21, яка є одним з двох кандидатів на нову машину збройних сил Австралії, конкуруючи з KF-41 Lynx.
Водночас найбільш популярний бойовий модуль Electro Optic Systems - це R400S - Mk2, який активно встановлюється на бронеавтомобілі, зокрема на JLTV та Bushmaster. І цей бойовий модуль вже добре знайомий українським військовим, які використовують його з автоматичним гранатометом Mk19 та 7,62-мм кулеметом.
Хоча навіть й R400S - Mk2 підтримує встановлення у нього навіть M134D Minigun та ПТРК. А для легкої бронетехніки пропонується й R600 з 30-мм Bushmaster.
Зазначимо, що з огляду на умовну вартість одного бойового модуля для України у розмірі 800 тисяч доларів, то скоріш за все мова йде про дійсно важкі версії, бо R400S - Mk2 у 2017 році під час продажу американській компанії Orbital ATK (зараз поглинута Northrop Grumman) коштував близько 280 тисяч доларів.
Таким чином з високою долею вірогідності важкий бойовий модуль від Electro Optic Systems буде призначений вже для колісних бойових машин, а не для бронеавтомобілів. Одним з кандидатів є звісно польські Rosomak, яких якраз замовлено 100 одиниць, але навряд Польща не зможе поставити на них свій бойовий модуль ZSSW-30 максимально схожий за озброєнням до R800S. Другим справедливо вважати американські Stryker, які з огляду на відео прийшли у версії БТРів, тобто з кулеметним озброєнням.
Але не варто забувати, що Україна сама виробляє колісні бойові машини, наприклад БТР-4, додавання до якого сучасного бойового модуля дійсно дозволить вийти на новий рівень бойової ефективності. А також те, що такі модулі можливо встановити навіть на M113.
Читайте також: Рашисти вперто запевняють, що збили GLSDB та показали Бук-"дриґалку" з якого ледь на впали ракети (відео)