xcounter
#

Тест мільярдних розробок: яку новітню зброю Ізраїль на практиці перевірить у реальній війні

Тест мільярдних розробок: яку новітню зброю Ізраїль на практиці перевірить у реальній війні
11614

Лазерний Iron Beam, "прозора броня" Merkava Mk 5 Barak, та колісний Eitan замість гусеничної бронетехніки

Поки ЦАХАЛ очікує команди на початок наземної операції проти ХАМАС у Секторі Гази, що пов'язано не лише з питанням евакуації місцевого населення, а й сприятливими погодними умовами, для самого Ізраїлю ця операція стане справжнім тестом для нових розробок у які були вкладені мільярдні кошти.

А специфіка самого ізраїльського озброєння, яке створювалось під жорстким диктатом власного театру військових дій, тактики та методів використання проти відомих противників, вже робить це більш ніж цікавий для спостереження.

Читайте також: Атаки ЗСУ біля Бахмуту та на Херсонщині сковують війська РФ, які б могли піти на Південь

Лазерний Iron Beam

Зокрема вже з'явилась інформація, що ЦАХАЛ нібито використав для перехоплення ракет чи некерованих реактивних снарядів свій новітній лазерний комплекс Iron Beam.

Але попри появу у мережі двох відео, одне з яких було просто записом комп'ютерної гри, а інше (наведене нижче) дійсно виглядає доволі схоже на застосування лазерної зброї, офіційно Ізраїль повідомив, що поки не застосовував Iron Beam.

Водночас вже з'явилась непідтверджена інформація про намір розгорнути у війську перший комплекс для проведення його реальних експлуатаційних випробувань. Хоча ще у жовтні минулого року компанія-розробник Rafael повідомила, що до повноцінного розгортання Iron Beam необхідно ще декілька років.

Нагадаємо, що призначення Iron Beam - випалювання лазером потужністю 100-кВт цілого спектру загроз, починаючи від некерованих реактивних снарядів та дронів, до мінометних мін. Й потенційно - це вкрай перспективна, а головне - дешева в експлуатації система, яка цілком може замінити традиційні зараз зенітні ракети, а також такі системи, як C-RAM.

Merkava Mk 5 Barak

Танк Merkava сам по собі є певним символом ЦАХАЛ, який продовжує розвиватись з кінця 70-х років, досягши версії Mk 5 Barak. За планом перші танки у цій версії мали вже потрапити до стройових частин у 2023 році і якраз операція у Секторі Гази скоріш за все стане для цієї машини бойовим дебютом.

Merkava Mk 5 Barak
Merkava Mk 5 Barak

Головною особливістю машини є тотальна цифровізація, оглядовість та інтеграція у сучасні інформаційні системи поля бою. Найменший прояв цього - доповнена реальність огляду на 360 градусів через "прозору броню".

І мова йде не просто про виведення картинки з камер, а про мітки цілей та союзників, тактичну інформацію тощо, як в інтерфейсі комп'ютерної гри. Зараз аналогічна технологія у серійних зразках використовується лише на винищувачах F-35.

Merkava Mk 5 Barak

Й таким чином має бути вирішена не лише головна проблема будь-якого танка у малій оглядовості, а перетворює сам танк на потужний розвідувально-оглядовий комплекс, який для цього окрім панорамного прицілу, ще має й РЛС для виявлення наземних цілей. А вся ця інформація не замикається у самому танку, а передається на інші машини та засоби ураження через автоматизовані системи управління військами.

І вже після цього можливо згадати про встановлення на машину комплексу активного захисту Trophy, який поки не показав можливість захисту від найдешевшого засобу ураження у вигляді скида з дрона. Але справа в тому, що у Merkava Mk 5 Barak вбудований комплекс РЕБ, який у теорії має захистити його від подібної загрози.

Й тому використання Merkava Mk 5 Barak у реальному бою вочевидь дасть відповідь на питання життєздатності обох цих перспективних напрямів розвитку бронетехніки.

Eitan - колеса замість гусениць

Ще одна розробка Ізраїлю, яка почала надходити до ЦАХАЛ лише у 2023 році - колісний бронетранспортер Eitan. Саме цей 35-тонна колісна машина має прийти в ізраїльській армії на заміну застарілим гусеничним M113.

Сам Eitan цілком справедливо назвати вже класичним важким колісним бронетранспортером з рівнем захисту на рівні STANAG 4569 lvl 4, тобто у кругову від 14,5-мм на відстані 200 метрів. Але для Ізраїлю, для якого навіть БТР Namer на базі Merkava не є екзотикою, голова відмінність якраз й полягає у тому, що це важка бронемашина на колесах. І питання, а чи дійсно колеса для бронетехніки краще за гусениці - більш ніж дискусійне.

І відповідь на нього, як мінімум для Ізраїлю, якраз і може дати бойове застосування Eitan. При цьому, вочевидь, одразу в найскладніших умовах боїв у забудові, де тактична мобільність має очевидну перевагу над оперативною.

Читайте також: Армія США має три масштабні виклики, і всі вони "випливли" як висновки з війни в Україні