xcounter
#

США погодили продаж ракет JAGM, AARGM-ER та AMRAAM одразу на 1,5 млрд доларів: кому і скільки

6052
Фото — U.S. Army
Фото — U.S. Army

Одразу три країни НАТО можуть озброїтися десятками, сотнями і тисячами американських ракет

Державний департамент США вчора, 23 жовтня, погодив продаж одразу трьом країнам НАТО тисяч ракет різних типів — оголошення були оприлюднені на сайті Агенції зі співробітництва у галузі оборонної безпеки DSCA, ці погодження не є остаточним контрактом, але скоріш за все, Конгрес США не буде проти цих угод.

Потенційна сума усіх трьох продажів може сягати понад 1,55 млрд доларів, але зрештою може змінитися під час перемовин; продаж ракет було погоджено наступним трьом країнам — Великій Британії, Литві та Фінляндії, розповідають у виданні Breaking Defense.

Читайте також: Яке озброєння важливе і для ЗСУ, і для ЦАХАЛу, і чи вистачить його у США для обох союзників

JAGM для Великої Британії

Майже дві третини суми у 1,5 млрд доларів припадає на ймовірну угоду з Великою Британією, якій погодили закупівлю одразу 3000 ракет класу "повітря-поверхня" AGM-179 Joint Air-to-Ground Missile (JAGM).

AGM-179 Joint Air-to-Ground Missile (JAGM)
AGM-179 Joint Air-to-Ground Missile (JAGM), фото — Lockheed Martin

Вартість угоди оцінюється у 967,4 млн доларів, у цю суму також входить і низка супутніх послуг, таких як технічні консультації, документація, логістика тощо. У грубому підрахунку одна ракета коштуватиме британцям понад 322 тисячі доларів.

Виробником ракети JAGM є компанія Lockheed Martin, ця ракета створювалася на заміну такого озброєння як AGM-114 Hellfire та AGM-65 Maverick. Ракета JAGM має масу у 49 кг, довжину у 1800 мм і діаметр у 180 мм.

Дальність стандартної версії ракети становить 8 км, водночас у грудні 2022 року стало відомо, що Lockheed Martin створила і протестувала нову версію JAGM-Medium Range або ж JAGM-MR з удвічі більшою дальністю у 16 км.

AARGM-ER для Фінляндії

Цій країні було погоджено продаж до 150 удосконалених протирадіолокаційних ракет AGM-88G (AARGM-ER) — вартість оцінюється у 500 млн доларів за ракети включно з низкою супутнього обладнання.

AGM-88G (AARGM-ER)
AGM-88G (AARGM-ER), фото — Northrop Grumman

Нагадаємо, що AGM-88G (AARGM-ER) — це глибока модернізація ракети AGM-88E AARGM, яка своєю чергою базується на ракеті AGM-88 HARM. Її розробка стартувала у 2016 році, а у липні 2021 року було здійснено перший випробувальний пуск з F/A-18F Super Hornet.

AMRAAM для Литви

Литві 36 ракет середньої дальності AIM-120C-8 (AMRAAM) обійдуться у 100 млн доларів, ці ракети Литва буде використовувати зі своїми зенітними ракетними комплексами NASAMS.

Сьогодні литовське військо має на озброєнні чотири зенітних ракетних комплексів у версії NASAMS III, водночас нещодавно стало відомо, що Литва поставить Україні кілька пускових до ЗРК NASAMS.

Читайте також: Багато Patriot не буває навіть для давніх союзників США, все рівно треба свої ЗРК проти балістики