Пентагон уклав перший контракт на літаки AWACS E-7A Wedgetail від Boeing за яким передбачається постачання перших двох машин, загальна вартість контракта становить 1,2 млрд доларів, а строки передачі - 2027 рік.
Загальна оцінка кількості E-7A Wedgetail для повітряних сил США наразі очікується на рівні 26 машин, які будуть поступово замінювати E-3 Sentry, який з численними модернізаціями експлуатується з 1977 року.
Читайте також: Італія досі має з рашистами спільний проект човна S1000, який намагається "перепакувати" і продати
Вибір повітряних сил США доволі прагматичний. Справа в тому, що E-7A Wedgetail був фактично розроблений для Австралії, а саме накреслення машини розпочалось ще у 90-х. Враховуючі затримки розробки, Boeing поставив перші літаки у 2009 році, а після цього E-7A Wedgetail був замовлений Туреччиною, Південною Кореєю та Великою Британією, а загалом зараз побудовано 14 машин.
Тобто рішення Пентагону характерно тим, що замовлений літак далекого радіолокаційного виявлення та управління вже відпрацьований та знаходиться у серійному виробництві, що значно зменшує ризики та значно економить час, який би знадобився на розробку нової машини.
Головний інструмент E-7A Wedgetail, звісно, його радіолокаційна станція із фазованою антенною решіткою та електронним скануванням MESA - Multi-Role Electronically Scanned Array. Вона розміщена у "плавнику", який і є характерною рисою машини, на відміну від "тарілки" E-3 Sentry, яка мала забезпечити механічне сканування. Щоправда зі збільшенням виробництва РЛС MESA виникли певні проблеми, пов'язані із браком комплектуючих.
Попри можливе уявлення про те, що всі системи розміщенні лише верхній частині РЛС, яка має габарити 10,8 на 3,4 метра, насправді у "опорі" також знаходяться "решітки" габаритами 7,2 на 2,7 метра, які забезпечує огляд по боках на 120 градусів. А загалом радар забезпечує огляд на 360 градусів, при цьому може збільшувати потужність у необхідних секторах для моніторингу найбільш загрозливих напрямів. Тобто, попри те, що сам радар стаціонарний, він забезпечує такий самий круговий огляд, що й звична "тарілка", але має значно кращі характеристики з частоти сканування простору.
Відносно можливостей радара MESA, який працює у L-діапазоні, у публічній площині знаходяться його характеристики, які, скоріш за все, відносяться до перших версій - дальність виявлення повітряних цілей до 600 км, маловисотні цілі - до 370 км, наземні цілі - 240 км. Водночас розробник РЛС Northrop Grumman не публікує офіційні характеристики РЛС.
Ще одним важливим фактором E-7A Wedgetail є його розміщення на бестселері цивільної авіацій - Boeing 737, що має знизити експлуатаційні витрати. Зазначимо, що E-3 Sentry побудований на базі Boeing 707, виробництво якого було припинено у 1978 році й вже не експлуатується ніде окрім збройних сил різних країн.
Читайте також: Іспанці виділяють 25 млн євро на свої літаки F-5M, щоб вони прослужили їм ще до 2028 року