xcounter
#

Скільки коштує ракета до ПЗРК Stinger і чому збивати нею щось окрім літаків та вертольотів - розкіш

30748
Пуск ПЗРК Stinger
Пуск ПЗРК Stinger

Той самий випадок, коли ціна за одну ракету до ПЗРК Stinger, за якою Німеччина купила 506 одиниць, а також строки постачання - точно не для слабких духом

Вже давно відомо, що вартість зброї б'є рекорди, а цінники на зенітні ракети, які необхідні у величезній кількості, не є виключенням. Але одна справа, коли AIM-120 для збройних сил США коштує 1,37 млн млн доларів, а MSE по 5 млн доларів, інша, коли мова йде про ракету до ПЗРК Stinger.

Ціну на останню, але за експортним контрактом, яка вища за внутрішнє замовлення, стала відома завдяки угоді із Німеччиною. Днями бюджетний комітет Бундестагу затвердив закупівлю 506 ракет FIM-92K Block I до ПЗРК Stinger за ціною 395 млн євро. І мова йде саме про ракету, а не про ПЗРК у зборі.

Читайте також: З'явилось відео, як МіГ-29 використовує високоточні далекобійні бомби AASM Hammer
ПЗРК Stinger
ПЗРК Stinger

Таким чином ціна однієї ракети до ПЗРК Stinger складає 780 тисяч євро. Саме такі цифри наводить німецьке видання Hartpunkt. А з боку Defense Express зазначимо, що FIM-92K Block I є останньою версією ракети із покращеним неконтактним підривачем та оновленою головкою самонаведення для ураження дронів. Хоча з такою ціною за ракету збивати дрони, які коштують у десять чи дестяки разів дешевше - щось між марнотратством та розкішшю. А з такою ціною Stinger вигідно використовувати лише проти вертольотів та літаків, а також, можливо, крилатих ракет.

Окремою важливою особливістю ракети є можливість її наведення за радіокомандами. Ця особливість пов'язана з інтеграцією ракети до ЗРК ближньої дії. Для Німеччини це Ozelot, який використовує Stinger.

Ozelot
Ozelot

Слід також зазначити, що закупівля Німеччиною понад пів тисячі ракет до Stinger пов'язана із поповненням запасів після надання допомоги Україні. Вона пройде на основі дозволу від DSCA (агенції військового співробітництва міноборони США) від 22 грудня 2023 року, за яким через агентство НАТО для Німеччини, Італії та Нідерландів було погоджено продаж 940 ракет FIM-92K Stinger Block I із загальною оцінкою граничної вартості 780 млн доларів.

Тобто по 830 тисяч доларів за одиницю, що приблизно дорівнює 775 тисячам євро, тобто ціні, як у контракті із Німеччиною. Зрештою це свідчить, що часом граничні ціни, які публікує DSCA у своїх дозволах, можуть бути фінальними.

Але окрім вкрай високої ціни на ракети до Stinger, об'єктивно шокують строки їх постачання. Вони визначені, як 2028-2029 роки. І пояснити це можливо лише тим, що США знадобилось екстрено відновлювати виробництво цих ракет, бо воно було припинено. І через це у Raytheon "розучились" робити голівки самонаведення.

ПЗРК Stinger
ПЗРК Stinger

І мова йде, як про відсутність навчених фахівців, через що прийшлось викликати пенсіонерів, так і необхідність переконсервовувати ракету через відсутність не лише запасних частин, а й самих постачальників. Бо деякі компанії, які існували у 80-х роках, вже закрились.

Але у будь-якому випадку, ціна у понад 800 тисяч доларів за ракету до ПЗРК, як і чотирирічний строк постачання, назвати адекватними неможливо. І на фоні цього можливо лише нагадати, що Корея реалізовує постачання ПЗРК KP-SAM Chiron до Румунії вже через пів року після підписання угоди. І 54 ПЗРК разом із запасом ракет обійшовся Бухаресту у 1,85 мільйона доларів за комплект (пускова+ракети).

Читайте також: Стартувало виробництво ракет GMLRS ER: є натяк, що ракети на 150 км може отримати й Україна