xcounter
#

Щоб робити ПЗРК Stinger, у США струшують пил з "креслень часів Картера" і мобілізують пенсіонерів

8293
Всі фото – U.S. DoD
Всі фото – U.S. DoD

Фахівці, які вже вийшли на пенсію, повернуться на виробництво, щоб навчити "молодь" робити переносні зенітні ракетні комплекси 70-80-х років минулого сторіччя

Переносний зенітний ракетний комплекс Stinger ефективно продемонстрував себе в Україні, і у компанії RTX (Raytheon) сьогодні працюють над тим, щоб збільшити темпи виробництва цих ракет, яке Пентагон фактично не закуповував десятиріччями, розповідають у виданні Defense One.

Так, згідно з Fact Sheet on U.S. Security Assistance to Ukraine станом на 9 червня 2023 року з початку повномасштабного вторгнення США зі своїх запасів відправили Україні понад 1700 ПЗРК Stinger.

Читайте також: У ВМС США хочуть протестувати, як дешеві безпілотні кораблі зі Stinger допоможуть від загроз в повітрі і в морі

Щоб поповнити власні запаси, Армія США ще в травні 2022 року розташувала замовлення на 1700 ПЗРК Stinger – але тоді ж Пентагон повідомив ось таке – для того, щоб комплекси лише почали сходити з конвеєра, потрібно аж 30 місяців (або ж цілих два з половиною роки).

Причина банальна – бо низка компонентів до цих ПЗРК вже не виготовляються, і тепер доводиться шукати нові способи, як поновити та збільшити виробництво. Як ілюстрацію до ситуації, що загалом склалася з виробництвом Stinger, можна згадати, що американські зброярі, наприклад, "розучились" робити голівки самонаведення до цих ПЗРК, і цілком ймовірно, що його довелося конструювати заново.

Водночас, як розповідає видання, сьогодні з метою поновити виробництво Stinger компанія залучає до роботи інженерів-пенсіонерів, які будуть вчити теперішніх співробітників робити ці ПЗРК, "використовуючи креслення, складені за адміністрації Картера" [39-й президент США, 1977–1981 роки].

"Ми повертали співробітників, які вийшли на пенсію і яким за 70... щоб навчити наших нових співробітників, як насправді будувати Stinger",– розповідає президент підрозділу RTX Уес Кремер. За його словами, для відновлення виробництва цих ПЗРК компанія сьогодні "дістає випробувальне обладнання зі складів та здуває з нього павутиння".

Але попри це, відновлення виробництва, судячи з усього, аж надто швидким не буде – бо, наприклад, за словами Кремера, компанія вимушена перепроєктовувати плати та деякі інші компоненти, а це "займає багато часу".

Одним з варіантів вирішити проблему могло б бути таке сучасне рішення, як 3D-друк необхідних компонентів, а також автоматизація виробництва, втім у випадку з ПЗРК Stinger ситуацію це не врятує.

Бо в такому випадку це буде означати не тільки те, що зброю фактично треба буде повністю переробити, а й вимагає від компанії-виробника проводити сертифікацію по суті "нової" зброї, а цей процес доволі тривалий.

Читайте також: Чим важливі ЗРК Avenger, на які ЗСУ чекали 4 місяці, і котрі виглядають як "гібрид" HMMWV та Stinger