xcounter
#

Roadrunner - багаторазовий (не зовсім) зенітний дрон проти БПЛА: чи є майбутнє у розробки

Roadrunner - багаторазовий (не зовсім) зенітний дрон проти БПЛА: чи є майбутнє у розробки
17098

Американська компанія Anduril показала зенітний дрон Roadrunner, який має стати дешевим засобом ППО проти безпілотників

На питання чим дешево збивати дрони все частіше з'являється відповідь - іншим дроном. Таким шляхом вже пішли у Raytheon з дроном Coyote, який дуже швидко у новій ітерації розробки перетворився фактично на зенітну ракету.

А американська компанія Anduril ( є власником компанії Area-I - розробника дрона-камікадзе ALTIUS-600, який є на озброєнні у ЗСУ), розвинула цю ідею далі.

Читайте також: У РФ почали самі "робити" найлегшим шляхом "чорні" Shahed-136

Й на питання, як ще можливо зменшити ціну "пострілу" прийшли до більш ніж логічного рішення - робити його багаторазовим. І саме така концепція закладена у продемонстрований дрон Roadrunner, який у зенітній версії йде з індексом "M", бо компанія вбачає можливість виробництва цих дронів не лише у зенітній версії.

Звісно, сама багаторазовість лише часткова, бо ціль Roadrunner має знищувати осколково-фугасною бойовою частиною. Але у випадку промаху він сідає, як ракета Falcon-9 від SpaceX на реактивній тязі. Потім його можливо заправити й використати знову.

До речі за сам старт, політ та посадку відповідає два мініатюрних реактивних двигуна, які забезпечують високу тягу для старту без прискорювача та розганяють Roadrunner до високої дозвукової швидкості.

Запуск дрона здійснюється з пускової Nest (гніздо), яка позиціонується у ролі автономного "ангару" та може бути встановлена на землю, змонтована на шасі та кораблі.

Весь комплекс інтегрується у загальну систему протиповітряної оборони, що є стандартною умовою для сьогодення завдяки використанню цифрових технологій. "За кулісами" презентації залишилась система наведення дрона на ціль, але можливо зробити припущення, що мова йде про сучасний тепловізійний сенсор.

"Інновації Roadrunner-M включають швидший час запуску та зльоту, втричі більшу боєголовку, вдесятеро більшу ефективну дальність польоту в один бік і втричі більшу маневреність порівняно з аналогічними пропозиціями на ринку", - йдеться у повідомленні компанії.

Також у компанії підкреслюють, що час від ідеї до працюючого зразка тривав лише два роки та був реалізований за власні кошти.

"Roadrunner готовий до використання вже сьогодні, і ми з нетерпінням чекаємо на можливість постійно вдосконалювати цю технологію для збройних сил по всьому світу", - заявили в Anduril.

Roadrunner

Але здається, ця розробка вже має першого зацікавленого клієнта, бо, як пише Breaking Defense, у відкритому бюджетному запиті на 2024 рік від Командування спеціальних операцій США є рядок на 19 млн доларів, що мають піти на розробку системи протидії БПЛА під назвою Roadrunner. Зазначено, що він може знищувати дрони, які належать до найвищого третього класу, тобто вагою понад 600 кг.

Також наведені й слова засновника Anduril Палмера Лакі, який трохи розкрив основний параметр цієї системи - вартість. За його словами компанія буде намагатися за рахунок масовості виробництва знизити ціну до діапазону у "декілька сотень тисяч доларів". А в цьому якраз й полягає відповідь на питання "чи є майбутнє у розробки".

З боку Defense Express об'єктивно, в теперішніх умовах навіть 300 тисяч доларів за засіб перехоплення літако-снаряда є непропорційним, якщо мова йде про перехоплення такої цілі, як Shahed-136. Таким чином поки дійсно цікава ідея розбивається об банальну бухгалтерію і мова повинна йти про діапазон не у сотнях, а у десятках, чи просто тисячах доларів за такий засіб.

Читайте також: БАМ перерізано, чи вийде так з Трансібом: які вузькі гирла на другій стратегічній залізниці РФ